ZE PAK Zygmunta Solorza i Ørsted chcą zainwestować w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku

  • Polsat
Autor: mbog

ZE PAK oraz Ørsted podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w nadchodzącej aukcji na lokalizację farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.

Spółki planują najpierw uzyskać zgody organów antymonopolowych. Później utworzą wspólne przedsięwzięcie (joint venture), w którym każda ze spółek będzie miała 50% udziałów. Partnerzy wezmą wspólnie udział w nadchodzących aukcjach na morskie lokalizacje na Bałtyku. ZE PAK i Ørsted chcą również wziąć udział w planowanych w 2025 i 2027 roku aukcjach na wsparcie dla morskich farm wiatrowych.

Energia z wiatru to jeden z filarów strategii ZE PAK przejścia na produkcję zeroemisyjnej energii i cieszę się, że mamy możliwość rozpoczęcia współpracy właśnie z Ørsted. Jeśli na poważnie myśli się o morskiej energetyce wiatrowej, to Ørsted – światowy numer 1 w tej dziedzinie, jest najlepszym z możliwych partnerów. Potencjał, osiągnięcia oraz doświadczenie Ørsted w produkcji czystej energii są naprawdę imponujące i bez wątpienia mogą wspomóc transformację energetyczną zarówno ZE PAK, jak i całej polskiej energetyki – mówi Zygmunt Solorz, główny akcjonariusz i Przewodniczący Rady Nadzorczej ZE PAK.

Ørsted jest duńską firmą rozwijającą technologię i budującą morskie oraz lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii i elektrociepłownie opalane biomasą. Polski oddział firmy współpracuje z PGE w projekcie budowy „Morskiej Farmy Wiatrowej Baltica” o mocy 2,5 GW.

Polska jest strategicznie ważnym rynkiem dla Ørsted. Mamy nadzieję na dalsze rozszerzenie naszej obecności i inwestycji, aby pomóc Polsce w pozyskiwaniu czystych zasobów energetycznych, które są obficie dostępne na Morzu Bałtyckim. Cieszymy się, że możemy nawiązać współpracę z ZE PAK, który rozpoczął realizację ambitnej zielonej transformacji i którego strategia przejścia z paliw kopalnych na energię odnawialną pomoże Polsce osiągnąć cele redukcji emisji dwutlenku węgla – informuje Rasmus Errboe, Wiceprezes odpowiedzialny za Europę kontynentalną w Ørsted.

ZE PAK jest największym prywatnym producentem energii elektrycznej w Polsce. W 2020 roku Grupa wyprodukowała 4,85 TWh energii elektrycznej. Spółka jest kontrolowana przez Zygmunta Solorza.