Zmarł Andrzej Muras, m.in. współtwórca PTK i TELE5

  • Telewizja
Autor: rafs

Nie żyje Andrzej Muras, nestor rynku medialnego w Polsce, współtwórca polskiej telewizji kablowej, członek zarządu Mediasat (spółki odpowiadającej za Tele5 czy P1). Miał 84 lata.

Andrzej Muras ukończył studia na Wydziale Łączności Politechniki Warszawskiej na kierunku Telewizja, od 1961 roku pracował w Polskim Radio i Telewizji Polskiej. Po kilku latach został dyrektorem naczelnym TVP, odpowiedzialnym m.in. za powstanie II Programu Telewizji Polskiej. U nadawcy odpowiadał m.in. za uruchomienie kolorowej telewizji.

Odejście Andrzeja Murasa okrywa nas wielkim bólem, był bowiem współtwórcą polskiej telewizji i polskiego rynku kablowego oraz naszej organizacji. Na szczególne podkreślenie zasługują Jego dokonania w stworzeniu w Polsce telewizji naziemnej i to, iż w trakcie przełomu ustrojowego energicznie włączył się w budowę nowego rynku- telewizji kablowej i telewizji płatnej. „Odeszła pomnikowa postać polskich mediów, serdeczny kolega i wielki autorytet naszego środowiska – powiedział prezes PIKE Jerzy Straszewski.

Później Muras pracował w Komitecie ds. Radia i Telewizji, był również dyrektorem Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego. Zaś w latach 1987-1989 dyrektorem naczelnym Centralnej Wytwórni Programów i Filmów Telewizyjnych POLTEL.

Muras współtwórcą telewizji kablowej

Po przemianach ustrojowych w 1989 roku współtworzył polski rynek telewizji kablowej, dostrzegając potencjał rozwoju telewizji płatnej i pracując nad wprowadzeniem do nowego rynku kapitał amerykańskiego i najnowszych technologii. Od początku TVK współtworzył branżową organizację telewizji kablowych. Andrzej Muras działał najpierw w OIGKK a następnie w PIKE.

Ponadto stworzył i kierował Polską Telewizją Kablową, która następnie przekształciła się w UPC. Od 1997 roku współorganizował pierwszą w Polsce platformę cyfrową Wizja TV. Natomiast od 2002 roku nieprzerwanie pracował w Mediasat, będąc m.in. członkiem zarządu tej firmy i ogólnopolskiego kanału telewizyjnego Tele 5.

Źródło: Oświadczenie Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej