Znamy następcę Agnieszki Romaszewskiej w Biełsacie. To Białorusin

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Telewizja Polska przedstawiła następcę długoletniej dyrektor Biełsatu, Agnieszki Romaszewskiej.

Został nim jej dotychczasowy zastępca i jeden z założycieli stacji, Aleksy Dzikawicki. W komunikacie TVP podziękowała Romaszewskiej; stwierdza jednocześnie, że zmiany wynikają z prac prowadzonych nad nowym modelem kanałów zagranicznych TVP, które finansowane są przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Ma to wynikać z wykorzystywania rozwoju i osiągnięć każdej z anten. Nadawca zauważa, że Dzikawicki to Białorusin, co także wpisuje się w oczekiwania środowisk białoruskiej opozycji.

W 2024 roku planowano zwiększyć finansowanie do 90 milionów złotych, a wśród planów było wydzielenie kanału z TVP. To miałoby ułatwić pozyskiwanie w łatwiejszy sposób środków zewnętrznych. Tego procesu, co zaznacza nadawca w komunikacie, nie przeprowadzono, a MSZ nie zatwierdził dofinansowania na planowanym poziomie na ten rok.

Agnieszka Romaszewska zwolniona z Biełsatu i Telewizji Polskiej

Wieloletnia szefowa Biełsatu Agnieszka Romaszewska straciła swoje zatrudnienie w TVP i Biełsacie. Poinformowała o tym w swoim poście na Facebooku we wtorek, 12 marca. Dziennikarka miała odejść na własną prośbę „ze złotym spadochronem”, ale odmówiła. Według udzielonych jej informacji, MSZ ma obciąć finansowanie Biełsatu o 47%. Z jej relacji wynika, że TVP World ma przejąć programy rosyjskojęzyczne, a Biełsat ma zostać podzielony. Romaszewska uważa to za błąd.

Biełsat nadaje od 10 grudnia 2007 roku. Został powołany przez grupę białoruskich i polskich dziennikarzy, jako część polskiego nadawcy publicznego – Telewizji Polskiej S.A., we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP i przy wsparciu rządów kilku europejskich krajów oraz szeregu fundacji. Program jest emitowany około 20 godzin dziennie.