17 września wystartuje TVP Wilno

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

4 września, podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy Zdroju, odbyła się konferencja prasowa Telewizji Polskiej dotycząca inauguracji TVP Wilno. Podczas wydarzenia Marzena Paczuska poinformowała, że od 17 września widzowie mieszkający na Litwie będą mogli oglądać TVP Wilno.

TVP Wilno będzie emitowane na Wileńszczyźnie – w rejonach święciańskim, solecznickim i wileńskim. To propozycja dla mieszkających tam Polaków, a także dla wszystkich mieszkańców tego regionu, którzy interesują się polską kulturą, historią i aktualnymi wydarzeniami. Głównym celem projektu jest przedstawienie życia Polaków na Litwie, promowanie pozytywnego wizerunku Polski i upowszechnianie języka polskiego. Prace nad przygotowaniem nowego programu trwały kilka miesięcy.

W ramówce TVP Wilno, w popołudniowym paśmie od poniedziałku do piątku, widzowie będą mogli oglądać program „Info Wilno”. Program będzie realizowany przez zespół redakcyjny złożony z Polaków mieszkających na Litwie.

W TVP Wilno widzowie zobaczą znakomite polskie seriale, reportaże i filmy dokumentalne. Nie zabraknie również programów rozrywkowych. Będziemy zachęcać widzów do oglądania od poniedziałku do piątku programu informacyjnego „Info Wilno”, w którym pokażemy najważniejsze i najciekawsze informacje dotyczące m. in. Polaków mieszkających na Litwie. Program przygotowywać będą polscy dziennikarze mieszkający w tym kraju. Chcemy, żeby TVP Wilno wzmocniło poczucie tożsamości Polaków mieszkających na Litwie. Naszym celem jest również rozwijanie przyjacielskich relacji polsko-litewskich. Będzie to antena, który łączy – powiedziała Marzena Paczuska, członek Zarządu TVP.

Produkcje Telewizji Polskiej w ramówce

W pierwszym okresie emisji program TVP Wilno będzie składał się z ramówki TVP Polonia oraz z emitowanego w czasie najwyższej oglądalności, od godziny 17.30 do 20.00 czasu polskiego, specjalnie przygotowanego bloku programów dla mieszkańców Litwy. Widzowie zobaczą polskie produkcje, w tym m.in.: „Czas honoru”, „Ranczo”, „Rodzinka.pl” i „Ojciec Mateusz”. W soboty będą emitowane seriale o tematyce historycznej, m. in.: „Nad Niemnem” i „Ogniem i mieczem”. W dni powszednie w ramówce pojawią się cykle programów i reportaży: „Polacy na Kresach”, „Polacy na świecie” oraz „Polacy zmieniający świat”, a także reportaże o Polakach, których miejscem zamieszkania, bądź pochodzenia jest Litwa. Zaprezentowany również zostanie cykl filmów dokumentalnych „Wybitni Polacy”.

Wśród pozostałych propozycji programowych znajdą się: cotygodniowy program informacyjno – publicystyczny „Wilnoteka”, cykl historyczny „Notacje”, w którym przedstawiani będą wybitni Polacy na Wileńszczyźnie, a także programy dla dzieci: „Mój zwierzyniec”, „Nela, mała reporterka” i program do nauki języka polskiego „Baw się słowami”. Polacy na Wileńszczyźnie będą mogli zobaczyć także programy rozrywkowe wyprodukowane w ostatnim czasie przez TVP: „Lato, muzyka, zabawa. Wakacyjna trasa Dwójki” oraz najnowsze odcinki „Szansy na sukces”.

Kierownikiem Redakcji Zamiejscowej w Wilnie została Edyta Maksymowicz – wieloletnia korespondentka TVP mieszkająca w Wilnie. Pracę redakcji koordynuje Mirosłav Ciunovic – Zastępca Dyrektora TVP Polonia ds. TVP Wilno.