75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: mbog

1 sierpnia, w czwartek minie 75 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z rocznicą wszystkie anteny Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje poświęcone temu wydarzeniu.

Program Pierwszy

Temat rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zdominuje ramówkę Jedynki. Od godziny 6:00 Karolina Rożej i Mateusz Drozda poprowadzą specjalne wydanie „Sygnałów dnia” z Muzeum Powstania Warszawskiego. W audycji powstańcze tematy i specjalni goście – uczestnicy walk oraz Andrzej Zawistowski, Jan Ołdakowski, Szymon Niedziela, Piotr Legutko i Katarzyna Utracka.

Z tego samego miejsca zabrzmi również audycja „Lato z Radiem”, którą poprowadzi Agnieszka Kunikowska. W programie pojawią się relacje reporterskie Małgorzaty Raduchy. Ponadto prowadząca porozmawia m.in. z Michałem Foggiem – wnukiem Mieczysława, znanego piosenkarza.

Ponadto rocznicowe relacje z obchodów pojawią się w „Ekspresie Jedynki”. Natomiast o godzinie 19:10 w „Eurece” Artura Wolskiego wyemitowany zostanie materiał o służbach medycznych w Powstaniu. W audycji rozmowa m.in. z Haliną Jędrzejewską, ps. Sławka – sanitariuszką w Powstaniu, dziś lekarką i działaczką kombatancką.

Po godzinie 20:00 na antenie radiowej Jedynki ruszy transmisja koncertu „(Nie)zakazane piosenki”.

Program Drugi

Radiowa Dwójka codziennie o godzinie 12:45 – w ramach cyklu „Zapiski ze Współczesności” – emituje cykl „Głosy Powstania Warszawskiego”. Są to wypowiedzi powstańców zgromadzone w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego. Usłyszeć można m.in.: Jerzego Kaczyńskiego – lekarza, który zakładał Szpital pod Krzywą Latarnią na Starym Mieście; Danutę Mancewicz – łączniczkę i sanitariuszkę (potem aktorkę teatralną i telewizyjną); Annę Przedpełską-Trzeciakowską – sanitariuszkę (współcześnie znaną nam autorkę przekładów z literatury angielskiej); Włodzimierza Bernhardta – lotnika RAF zrzucającego zaopatrzenie dla Warszawy, który po zestrzeleniu walczył w AK; Stanisława Aronsona – polskiego Żyda, który brał udział w zdobywaniu Umschlagplatz, gdzie odbici zostali węgierscy Żydzi oraz zdobyte magazyny żywności i mundurów.

1 sierpnia o godzinie 15:00 w „Kwadransie bez muzyki” audycja Beaty Kwiatkowskiej „Żółta bluzka ze spadochronu”. Ona była ubrana w żółtą „kreację” uszytą ze spadochronu. On przyniósł obrączki z części karabinu. Wzięli ślub. A to wszystko wydarzyło się w czasie Powstania, w trakcie którego statystycznie na każdy dzień przypadały cztery śluby. Gośćmi Beaty Kwiatkowskiej będą: Ewa Ciosek – wnuczka powstańczej pary, Anna Straszewska – historyk mody i Katarzyna Utracka – historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego.

O godzinie 17:00 Dwójka wyemituje słuchowisko „Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz jego i Małgorzaty Szymankiewicz adaptacji. Głosów użyczyli: Olga Sarzyńska (Basia), Stanisław Brudny (Starzec), Mateusz Weber (Jurek) oraz Marcin Stępniak (Staszek).

Program Trzeci

W środę, 31 lipca, Trójka wyemituje o godzinie 18:45 reportaż Katarzyny Błaszczyk i Eweliny Karpacz-Oboładze pt. „Legendarny dowódca” – o kapitanie Ryszardzie Białousie ps. Jerzy. W Powstaniu Warszawskim dowodził batalionem „Zośka”. Był także dowódcą Brygady Dywersyjnej „Broda 53”.

1 sierpnia radiowa Trójka szeroko będzie relacjonować rocznicowe obchody. Dziennikarze stacji przygotowali wiele materiałów reporterskich, w tym o rozgłośniach powstańczych. Ponadto o godzinie 16:00 ruszy specjalna audycja nadawana z Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego. Przed godziną 19:00 stacja wyemituje reportaż Antoniego Rokickiego pt. „My powstańcy” o członkach Batalionu „Odwet”. Natomiast po serwisie informacyjnym o 20:00, Trójka rozpocznie retransmisję specjalnego koncertu „Powstawanie” z 27 lipca, w którym wzięli udział Miuosh & FDG. Orkiestra. Ponadto o godzinie 21:05 w „Klubie Trójki” eksperci – Romuald Szeremietiew i Mariusz Olczak porozmawiają o wydarzeniach z 1 sierpnia 1944 roku.

Czwórka, Polskie Radio 24 i Polskie Radio Dzieciom

1 sierpnia o godzinie 10:00 w „Stacji kultury” głównym tematem będzie rocznica Powstania Warszawskiego. Natomiast o godzinie 12:00 w „Stacji nauka” Czwórka przypomni, jak w czasach Powstania przekazywano sobie informacje wojenne, a także jak wysyłano liściki miłosne. Dzień później o 13:00 w „Muzycznym Lunchu” pojawi się rozmowa z Rafałem Wiśniewskim o letnich akcjach festiwalowych, w tym z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego.

W czwartek część programu Polskiego Radia 24 realizowana będzie z Muzeum Powstania Warszawskiego. W audycjach publicystycznych pojawi się wielu ekspertów od tematyki historycznej: Rafał Wiśniewski, Jan Żaryn, Wiesław Wysocki oraz Beata Jabłonowska-Naumuk – drużynowa z 63. Drużyny Harcerskiej „Szare Szeregi” z Dziwnowa. O Powstaniu opowiedzą również jego uczestnicy, w tym m.in. sanitariuszka Janina Jankowska ps. Jasia, Jakub Nowakowski ps. Tomek oraz Stanisław Rumianek ps. Wilk.

Polskie Radio Dzieciom przybliży najmłodszym słuchaczom tematykę Powstania prezentując m.in. materiały reporterskie z gry terenowej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Natomiast w „Strefie rodzica” o godzinie 21:00 pojawi się audycja o tym, jak zainteresować dzieci historią i jak rozmawiać o trudnych historycznych wydarzeniach. Gościem będzie Małgorzata Czerwińska-Buczek – wolontariuszka z Muzeum Powstania Warszawskiego, autorka książki „Dzieci wojennej Warszawy”.