Logo Telewizja Republika

77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego na antenie Telewizji Republika

mbog

Telewizja Republika 1 sierpnia z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wyemituje na swojej antenie specjalne studio w całości poświęcone temu wydarzeniu. W programie będzie można wysłuchać wspomnień, rozmów i dyskusji na ten temat.

Studio rozpocznie się o godzinie 15:25 i będzie trwało aż do godziny 18:00. Na początku dr Krzysztof Jabłonka zaprezentuje widzom wprowadzenie historyczne do tematów powstańczych. Następnie planowana jest dyskusja o dzieciach w Powstaniu Warszawskim. W studio pojawi się Pani Monika Kowaleczko – reżyser filmu „Fajna ferajna, czyli powstanie oczyma dzieci” oraz dwie uczestniczki Powstania Warszawskiego Pani Barbara Rybeczko oraz Pani Halina Stańczak-Kryska.

Po godzinie 16:00 poruszony będzie temat o tym jak wyglądało same powstanie oraz co w tym czasie zrobili sowieci. Opowiedzą o tym prof. Bogdan Musiał i dr Adam Buława. Następnie o losach powstańców w czasie komunizmu i stalinowskiego zamordyzmu opowie Tadeusz Płużański, historyk, dziennikarz, publicysta i Prezes Fundacji „Łączka”.

W kulminacyjnym momencie, o godzinie „W” pojawi się transmisja z ulic Warszawy oraz uroczystości przy „Gloria Victis”. Studio specjalne w Telewizji Republika zakończy się rozmową z powstańcem, ppłk. Waldemarem Nowakowski, ps. „Gacek” oraz rozmową o aktualnie potrzebnej pomocy dla Powstańców Warszawskich, o której opowie Pani Agnieszka Łesiuk – Krajewska z organizacji BohaterON.

Ponadto tego dnia stacja pokaże dwa dokumenty: „Dziewczyny z powstania warszawskiego w Koszalinie” oraz „Żbik – powstaniec z Żoliborza”.