95. urodziny Programu 1 Polskiego Radia

95. urodziny Programu 1 Polskiego Radia

mbog

18 kwietnia 1926 roku wybrzmiały pierwsze dźwięki Programu 1 Polskiego Radia. W najbliższą niedzielę w specjalnych, urodzinowych audycjach będzie można usłyszeć wspomnienia, nagrania archiwalne, rozmowy z gośćmi, a także zdobyć wyjątkowe płyty.

O godzinie 10:00 w audycji „Czas pogody” pojawią się sylwetki gwiazd Polskiego Radia, między innymi Wacława Przybylskiego, Zenona Wiktorczyka, Bogusława Kaczyńskiego i Olgiersa Buczka. Od 11:00 do 19:00 przed każdą pełną godziną będzie przedstawiana historia powstawania Programu 1 oraz zmiany, jakie w nim zachodziły. O wszystkim opowie Dorota Truszczak, prezentując archiwalne nagrania i rozmawiając z gośćmi.

Od godziny 12:30 w „Niedzieli z Jedynką” do zdobycia będą prezenty w postaci płyt Polskiego Radia oraz specjalne, urodzinowe wydanie „Słodkiego Radia Retro”. O 17:00 w ramach Studia Piosenki Teatru Polskiego Radia zostaną przypomniane piosenki Władysława Szpilmana, znakomitego kompozytora i wieloletniego kierownika muzycznego Polskiego Radia. Wykonają je podopieczni Studia Piosenki, młodzi aktorzy i wokaliści. Natomiast w audycji „Przy muzyce o sporcie” pojawią się archiwalne nagrania legendarnych głosów znakomitych komentatorów oraz wspomnienia sukcesów polskich sportowców, które słuchacze przeżywali na antenie Jedynki.

Na zakończenie urodzinowego dnia „Kulturalna Jedynka” o godzinie 22:00. Anna Stempniak opowie o pierwszej powieści radiowej pisanej przez Marię Kuncewiczową „Dni powszednie państwa Kowalskich”, o wprowadzeniu stereofonii do słuchowisk, próbach kwadrofonicznych, nowoczesnych słuchowiskach w systemie Dolby 5.1 i o literaturze w aplikacji, w każdym miejscu i czasie na życzenie.

W poniedziałek, 19 kwietnia świętowania ciąg dalszy. Gościem Krzysztofa Michalskiego w „Eurece” o godzinie 19:30 będzie docent dr inż. Jacek Cichocki z Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej. Słuchacze będą mogli dowiedzieć się więcej o przyszłości radia i radiofonii, systemie radiofonii cyfrowej DAB+, DRM i HD, zaletach emisji cyfrowej, radiu na żądanie, „inteligentnym” radiu, a także o projektach integrujących telefonię mobilną z radiofonią.