Agnieszka Glapiak i Maciej Świrski powołani przez Sejm do KRRiT

  • Telewizja
Autor: rafs

Agnieszka Glapiak i Maciej Świrski zostali powołani w głosowaniu przez Sejm na członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Nowych członków wybrano na 6-letnią kadencję w głosowaniu w Sejmie w czwartek, 15 września. Brało w nim udział 449 posłów. Glapiak i Świrski uzyskali 234 głosy „za”, natomiast Adam Szynol i Jędrzej Skrzypczak, którzy kandydowali z ramienia opozycji dostali 205 głosów „za”.

Posłowie opozycji nazwali w dyskusji podczas tego punktu obrad „aparatczykami” kandydatów z ramienia PiS. Zwrócili również uwagę na słabą kondycję mediów publicznych. 10 posłów zagłosowało przeciwko wszystkim (9 posłów Konfederacji i poseł Szramka). Nowi członkowie zastąpią Elżbietę Więcławską-Sauk i obecnego przewodniczącego organu Witolda Kołodziejskiego, którzy zostali wybrani w lipcu 2016 roku.


Maciej Świrski jest publicystą i założycielem Reduty Dobrego Imienia. Od 2021 roku jest przewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. Uczestniczył również w projekcie Polskiej Fundacji Narodowej jako członek jej zarządu. Agnieszka Glapiak jest natomiast dyrektorką Centrum Operacyjnego Ministerstwa Obrony Narodowej. Od 2020 roku zasiada w radzie nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej. W latach 2016-2018 Glapiak kierowała departamentem komunikacji społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Była dyrektorką Centrum Informacyjnego Rządu w czasie, gdy Polską rządzili Kazimierz Marcinkiewicz i Jarosław Kaczyński.

Tadeusz Kowalski wybrany przez Senat do KRRiT – kogo wybierze prezydent?

6 sierpnia Senat wybrał Tadeusza Kowalskiego na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Organ liczy 5 członków. Dwie pozostały osoby wybierze Prezydent RP. Według nieoficjalnych informacji posła Piotra Adamowicza z PO, Andrzej Duda ma powołać na nich Marzenę Paczuską (była szefowa „Wiadomości TVP”, obecnie w Poczcie Polskiej), a także Tadeusza Deszkiewicza (prezes Radia dla Ciebie, dziennikarz, krytyk muzyczny, od 2015 roku doradca społeczny prezydenta RP).