Armenia zorganizuje Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2022 roku

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

We wtorek, 21 grudnia Europejska Unia Nadawców ogłosiła razem z armeńską telewizją publiczną AMPTV, że Armenia zorganizuje Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2022 roku.

Armenia poprzednio organizowała konkurs w 2011 roku w Erywaniu dzięki triumfowi Władimira Azurmaniana z utworem „Mama” w Mińsku w 2010 roku. Uzyskał wtedy 120 pkt (w tym cztery „dwunastki”) i jednym punktem wygrał z reprezentantami Rosji. Konkurs w 2011 roku zorganizowano w kompleksie imienia Karen Demriczjan. Rywalizację w 2011 roku wygrał gruziński zespół Candy z piosenką „Candy Music”. Na ten moment nie wiadomo, czy to Erywań będzie gospodarzem konkursu w 2022 roku. Organizatorzy mają przedstawić szczegóły w przyszłym roku.

Współczesna, klasowa zwyciężczyni z Armenii ustanowiła nowy standard dla konkursu. Ich entuzjazm co do tego wydarzenia był niezrównany i jesteśmy podekscytowani tym, że AMPTV chce zorganizować za rok 20. edycję JESC. Oczekujemy współpracy z AMPTV w zakresie planowania wyjątkowej, rocznicowej edycji konkursu. powiedział Martin Österdahl, producent wykonawczy Konkursu Piosenki Eurowizji i Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci

 

Od pierwszego dnia, kiedy opublikowaliśmy „Qami Qami” wierzyliśmy w zwycięstwo Maleny i oczekujemy na moment organizacji tego wydarzenia. Armeńczycy są podekscytowani naszym powrotem do rodziny eurowizyjnej i bardziej zmobilizowani do goszczenia tego konkursu za rok. Zapraszamy do Armenii! – powiedział Hovhannes Movsisjan, prezes armeńskiej telewizji publicznej.

Na ten moment pięć państw wyraziło swoją intencję startu w konkursie w 2022 roku. Oprócz Armenii są to Bułgaria, Gruzja, Holandia i Hiszpania. Telewizja Polska na razie nie wyraziła woli startu, jednak bardzo prawdopodobne, że publiczny nadawca z Polski także wyśle swojego reprezentanta do Erywania.

Malena wygrała 19. Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci

W niedzielę, 19 grudnia w Paryżu odbył się finał 19. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Zorganizowała go Francja po zwycięstwie Valentiny w Polsce w ubiegłym roku. W konkursie w Paryżu triumfowała reprezentantka Armenii, Malena. Wystąpiła ona z utworem „Qami Qami”. Zdobyła 115 pkt od jury i 109 pkt od widzów., czyli 224 pkt. Zdobyła 6 pkt więcej niż druga reprezentantka Polski, Sara James z utworem „Somebody”.