Audycje o Polsce i Polakach 11 listopada w Radiu Złote Przeboje

  • Radio
  • Agora
Autor: mbog

W czwartek, 11 listopada na antenie Radia Złote Przeboje pojawią się specjalne programy związane z obchodzonym tego dnia Świętem Niepodległości. Dziennikarze opowiedzą o nieoczywistych rzeczach o Polsce i Polakach.

O poranku słuchaczy Radia Złote Przeboje powita Kamil Baleja, który zapyta dzieci o to, kim był Józef Wybicki, co to jest marsz 11 listopada, czym była maciejówka i czym zajmowali się ułani. Z audycji „Kto Ty jesteś? Polak mały”, nadawanej w godzinach 7:00-10:00, słuchacze stacji dowiedzą się, jakie poglądy na patriotyzm mają nasi najmłodsi rodacy.

W kolejnej audycji – „Historia jak z bajki!” pojawi się przegląd polskich legend w krzywym zwierciadle. Będzie mowa m.in. o śpiącym rycerzu spod Giewontu, który przespał interes, a także o bramie do piekieł pod Ślężą, czyli jak diabli nadali Sudety i jak narodziła się branża turystyczna. Piotr Jaworski sprawdzi też, skąd wzięły się poznańskie koziołki i przy okazji polskie zamiłowanie do spalonej na grillu kiełbasy.

Z kolei o godzinie 14:00 Jerzy Telesiński zaprosi słuchaczy Radia Złote Przeboje do przypomnienia sobie największych hitów polskiej motoryzacji. Dziennikarz w audycji „Polska jazda” opowie o kultowych autach, które wyjeżdżały na polskie drogi z polskich fabryk – od Syrenki, przez Fiata 126P, po Poloneza.

Ostatnim ze specjalnych programów rozgłośni przygotowanych na 11 listopada będzie audycja „Polskie swary, czyli największe konflikty polskiego show-biznesu”. O co i z kim kłócili się muzycy na polskiej scenie i czy któreś kłótnie zakończyły się happy endem. Tomasz Brhel po godzinie 18:00 przyjrzy się największym polskim swarom: Andrzeja Krzywego z Markiem Kościkiewiczem, Zbigniewa Hołdysa z Grzegorzem Markowskim, a także Dody z Justyną Steczkowską.

Radio Złote Przeboje - logo

Radio Złote Przeboje

Sieć kilkunastu lokalnych stacji należących do Grupy Radiowej Agory. Na antenie rozgłośni można usłyszeć największe przeboje lat 80. i 90. oraz współczesne utwory. W playliście stacji nie brakuje także klasyków z lat 60. i 70. Radio Złote Przeboje założono w 1997 roku.