„Kryminalne tajemnice dawnej Warszawy” od 5 listopada na łamach Gazety Stołecznej”

  • Prasa
  • Agora
  • Dzienniki
Autor: mbog

Głośne zbrodnie sprzed II wojny światowej, kryminalne zagadki, duże pieniądze i warszawscy gangsterzy. Od piątku, 5 listopada historie na ten temat autorstwa Jacka Dehnela ukazywać się będą na łamach Gazety Stołecznej oraz w serwisie Warszawa.wyborcza.pl.

Artykuły z nowej serii opowiadać będą o głośnych zbrodniach z okresu międzywojennego, przede wszystkim z lat 1931-1935, kiedy wydawany był tygodnik kryminalno-sądowy „Tajny Detektyw”. To właśnie lektura tego pisma zainspirowała Jacka Dehnela do przybliżenia czytelnikom „Wyborczej” kryminalnych tajemnic dawnej Warszawy.

W ramach cyklu przeczytać będzie można m.in. o zbrodniach w afekcie, rozczłonkowanych ciałach, operacjach plastycznych, które kończyły się śmiercią, a także opowieści o dużych pieniądzach, warszawskich cwaniakach i gangsterach. Przy tworzeniu tekstów pisarz prowadzi również własne „śledztwa” – tropi losy bohaterów, szpera w innych pismach, sięga do ksiąg parafialnych. Wszystko po to, aby poznać zakończenia historii sprzed lat.

– Na „Tajnego Detektywa” trafiłem lata temu, próbując zidentyfikować przestępców z międzywojennych albumów policyjnych. Przy okazji odkryłem mnóstwo fascynujących tekstów o Polsce początku lat 30., które nigdy nie przestały mnie zachwycać. Przez lata udało mi się zebrać niemal wszystkie numery, prowadziłem o „Tajnym Detektywie” bloga, wspólnie z Barbarą Klicką wydałem książkę o piśmie, a także płytę z piosenkami inspirowanymi historiami z jego łamów. Dziś do niego wracam i wyciągam smakowite opowieści o Warszawie: mieście luksusowych dansingów i biednych suteren, wielkich apartamentów i pokoików na poddaszu, kasiarzy i hazardzistów, morfinistów i morderców – opowiada o kulisach powstawania cyklu jego autor Jacek Dehnel.

Ponadto w przedwojennych pismach – takich jak „Tajny Detektyw” – nie przejmowano się ochroną danych osobowych i przedstawiano szczegółowe sylwetki bohaterów oraz antybohaterów tamtych czasów. Czytelnicy znali więc ich nazwiska, dowiadywali się także, gdzie mieszkali, jak się nosili, co jedli lub jakich powiedzonek używali.

Teksty w ramach cyklu „Kryminalne tajemnice dawnej Warszawy” ukazywać się będą co dwa tygodnie w piątki. Czytelnicy znajdą je na łamach papierowego wydania Gazety Stołecznej oraz w serwisie Warszawa.wyborcza.pl.