BBC Brit pokaże dokumenty o Twitterze i „chmurze”

  • Telewizja
Autor: mab

BBC Brit w sierpniu zaprasza na pasmo dokumentalne dotyczące bieżących społecznych tematów. Stacja pokaże kulisy przejęcia Twittera przez Elona Muska i ślad węglowy centrów danych.

Na Twitterze szaleje burza. Z 229 milionami aktywnych użytkowników jest on dalej jedną z największych platform mediów społecznościowych na świecie. Odkąd została sprzedana twórcy Tesli, Elonowi Muskowi przechodzi ona prawdziwy armagedon. Dokument „Twitterowa rewolucja Muska” bada jaki wpływ na użytkowników na całym świecie mają zmiany w polityce firmy i utrata stanowisk przez jej niedawnych pracowników. W programie wypowiadają się osoby uwikłane w chaos, ci trollowani i ci szukający pomocy u byłych pracowników Twittera.

Ogromne centra danych rozsiane po całym świecie — od ośnieżonych gór Europy Północnej po dotknięte suszą pustynie w Ameryce — przechowują nasze informacje w tak zwanej „chmurze”. Mało kto zastanawia się jednak nad tym, że zapotrzebowanie energetyczne magazynów, w których przechowywane są serwery danych jest niezwykle wysokie. Litry wody potrzebne do schłodzenia centrów i utrzymania działania „chmury” liczone są już w setkach miliardów. Pomimo wysiłków zmierzających do uczynienia tego rozwijającego się sektora bardziej przyjaznym dla środowiska, nadal zużywa on paliwa kopalniane i każdego roku emituje megatony węgla do atmosfery.

Dokument „Koszt danych w chmurze: czy niszczą planetę?” można oglądać w środę, 9 sierpnia o godzinie 22:00 na kanale BBC Brit. Zaraz po nim, o godzinie 22:40 wyemitowany zostanie program „Twitterowa rewolucja Muska”. W czwartek, 10 sierpnia o północy dokumenty staną się również dostępne w serwisie BBC Player dostępnym w Canal+ Online oraz PLAY NOW.