Blanka awansowała do finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2023

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Reprezentantka TVP Blanka awansowała do finału 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu.

Blanka wystąpiła w drugim półfinale konkursu z numerem 9.  Zaśpiewała piosenkę „Solo” (znana także jako „Bejba”), z którą wygrała Krajowe Eliminacje w lutym. Tekst utworu został napisany w  języku angielskim. Muzykę napisali Maciej Puchalski, Mikołaj Trybulec, Bartłomiej Rzeczycki i Marcin Górecki. Autorami słów są Maria Broberg i Julia Sundberg.

O awansie do finału decydowali widzowie z krajów biorących udział w drugim półfinale, z Hiszpanii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii oraz z tzw. „reszty świata”, czyli państw niebiorących udziału w konkursie, ale posiadających prawo do głosowania online. Oprócz Polski do sobotniego finału awansowały także Albania, Cypr, Estonia, Belgia, Austria, Litwa, Australia, Armenia, Słowenia

Finał Eurowizja 2023 już w sobotę

W sobotę, 13 maja odbędzie się wielki finał. Weźmie w nim udział 26 państw, w tym sześć niewystępujących w półfinałach. Pięć z nich to państwa Wielkiej Piątki, w tym organizująca konkurs Wielka Brytania. Szóstym bez konieczności udziału w półfinale jest Ukraina, która wygrała konkurs w zeszłym roku, ale z uwagi na trwającą wojnę nie mogła zorganizować konkursu u siebie. Oprócz 10 państw, które awansowały w czwartek, będzie także 10 kolejnych z wtorkowego półfinału – Norwegia, Serbia, Portugalia, Chorwacja, Szwajcaria, Izrael, Mołdawia, Szwecja, Czechy i Finlandia.  Transmisję będzie można oglądać na antenie TVP1 i TVP Polonia, a także za darmo na stronie TVP Stream oraz na kanale YouTube Eurowizji od godziny 21:00. Potrwa około 4 godzin. Powtórkę będzie można zobaczyć w niedzielę, 14 maja o godzinie 21:40 w TVP Rozrywka. Wydarzenie, tak jak półfinały, skomentują Aleksander Sikora i Maciej Sierocki.