Blok programowy o dinozaurach w National Geographic

  • Telewizja
Autor: redakcja

National Geographic pokaże blok programowy „Dinozaury pod lupą”. Będzie to podróż do czasów, gdy na Ziemi rządziły wielkie gady.

„Dinozaury pod lupą” to blok filmów, w których na wiele nietypowych sposobów twórcy przyjrzą się tym kręgowcom.

„Bestia” – emisja we wtorek, 20 lutego o godz. 21:00
Jak nazywał się największy drapieżnik na świecie? Z pewnością pierwsza myśl kieruje od razu na tyranozaur. Badania potwierdziły jednak, że największy T.Rex mierzył 12,3 m od czubka nosa do końca ogona. Tymczasem paleontolodzy wyliczyli, że dorosły spinozaur miał nawet 15 m długości. Wiemy o nim od początku XX wieku, gdy niemiecki paleontolog Ernst Stromer odnalazł jego skamieniałości. To cenne odkrycie nie przetrwało niestety II wojny światowej, ale w 2005 r. badacze ponownie natrafili na czaszkę tego wielkiego drapieżnika. Na temat spinozaura wciąż istnieje wiele pytań bez odpowiedzi, choćby do czego służył jego grzbietowy żagiel. Podobnymi zagadkami zajmą się Paul Sereno i Nizar Ibrahim, którzy podjęli próbę rekonstrukcji tego największego lądowego drapieżnika.

„Śmiertelne starcie dinozaurów” – emisja we wtorek, 20 lutego o godz. 22:00
Niezwykłe znalezisko w postaci szczątków dwóch walczących ze sobą dinozaurów podważyło dotychczasową wiedzę paleontologów na temat tyranozaura. Jednym z zastygłych w morderczym uścisku potworów był triceratops, natomiast drugi przypominał młodego tyranozaura. Nie wszystko jednak pasowało badaczom. W dokumencie „Śmiertelne starcie dinozaurów” naukowcy stworzą wirtualny obraz nieznanej nikomu dotychczas bestii – nanotyrana z rodziny Tyrannosaurus.

„Autopsja tyranozaura „– emisja we wtorek, 20 lutego o godz. 23:00
„Dowiedzmy się, jak umarł, a dowiemy się, jak żył” – to założenie towarzyszące wielu autopsjom. Podobnie jest i w tym przypadku, choć trudno tu mówić o typowej operacji. Ilu naukowców na świecie może bowiem powiedzieć, że przeprowadzało sekcję zwłok tyranozaura? Eksperci zbudowali model odwzorowujący anatomię T.Rexa, a teraz go pokroją. Czego dowiedzą się z tego niecodziennego badania?

Blok programowy „Dinozaury pod lupą” – we wtorek, 20 lutego od godz. 21:00 na National Geographic.