Brytyjski Channel 4 nie zostanie sprywatyzowany

  • Telewizja
Autor: rafs

Brytyjski rząd podjął decyzję, że publiczny Channel 4 nie zostanie jednak sprywatyzowany.

Informację, że kanał nie zostanie oddany z rąk publicznych przekazała minister kultury w rządzie Rishiego Sunaka Michelle Donelan w czwartek, 5 stycznia. Jej poprzedniczka na tym stanowisku, Nadine Dorries chciała prywatyzacji stacji. Sprzedaż w kwietniu 2022 roku uzasadniano zmianą krajobrazu mediów i to, że w ramach własności prywatnej „kanał zyska wolność w unowocześnianiu się i w metodach dotarcia do widzów, co jest prawie że niemożliwe, kiedy kanał jest nadawcą publicznym”.

Donelan stwierdziła, że decyzja została podjęta po analizie biznesu i zaangażowania kanału w znaczące sektory. Pakiet reform zakłada, że Channel 4 będzie mógł sam tworzyć niektóre treści i nazywać je własnym brandem. Dotychczas były to niezależne spółki tworzące programy na zlecenie stacji. Teraz mimo współpracy z nimi, kanał będzie nazywał programy swoją marką. Zyska tym samym więcej wolności w tym zakresie. Stacja poza tym przeniesie i stworzy przynajmniej dwa razy więcej stanowisk pracy poza Londynem. Wszystko będzie w ramach strategii zrównoważonego rozwoju, jaką prowadzi stacja od lat.

Channel 4 przyjmuje decyzję z zadowoleniem

Zaraz po ogłoszeniu planów Channel 4 wydało swoje oświadczenie. W nim ogłosili, że przyjmują decyzję o nieprywatyzowaniu stacji z zadowoleniem, a także są szczęśliwi z tego, że stacja zostaje w rękach brytyjskich obywateli.

Stwierdzili także, że pozostawienie C4 w rękach państwa pozwoli stacji na stworzenie większej liczby stanowisk pracy w samej Wielkiej Brytanii, a nie tylko w Londynie. Wyrazili również wdzięczność tym, którzy brali udział w debacie na temat przyszłości stacji i jej przydatności dla społeczeństwa lokalnego.

Główny cel własności publicznej Channel 4 został ustalony na przyszłość decyzją, która pozwala nam na bycie jeszcze większą siłą w świecie cyfrowym. Channel 4 jest innowacyjnym, genialnym edytorsko i kochanym przez publiczność medium, czego nikt inny nie osiągnął głównie u młodych i niereprezentowanych widzów.  W świecie analogowym robiliśmy to w sposób spektakularny. Teraz, w erze cyfrowej czynimy to ponownie. Dzięki współpracy z światowymi liderami w telewizji i producentami filmów w UK możemy tworzyć pomysł, które zaciekawią widzów i zmienią globalne perspektywy. Pięć lat temu mogliśmy reprezentować całą Wielką Brytanię na ekranie i  zwiększyć nasz wpływ w Narodach i regionach kraju. Ostatnio podjęliśmy prace nad usunięciem przeszkód dla młodych ludzi, którzy myślą, że kariera w tej branży przemysłu nie jest dla nich. Osobiście jestem zadowolony że będziemy mogli zrobić więcej, czyniąc pozytywną zmianę dla społeczeństwa, o co inni nie walczą. Będziemy szybsi, będziemy więcej inwestować i podejmować wyższe ryzyko, przełamywać bariery i przesuwać granicę. Robienie tego każdego dnia jest przywilejem dla nas szczęśliwie pracujących w Channel 4 –  powiedział Adam Mahon, szef Channel 4.

Co to Channel 4?

Channel 4 powstał 2 listopada 1982 roku. Jest nadawcą publicznym, więc udziały w nim należą w 100% do brytyjskiego skarbu państwa. BBC otrzymuje pieniądze z abonamentu i nie emituje reklam, natomiast Channel 4 może pokazywać reklamy prywatnych podmiotów, jednak nie otrzymuje przez to żadnych dotacji ze strony rządu. Siostrzanymi kanałami są 4seven, Film4, E4, More4, 4Music, The Box, Box Hits, Kerrang, Kiss oraz Magic. Channel 4 nadaje takie programy jak „Bake Off”, „Zapraszam do stołu”, „Życie w Hollyoaks”, „Gogglebox”, czy od 2016 roku godzinne skróty wyścigów Formuły 1 plus transmisja na żywo z Grand Prix Wielkiej Brytanii. Kanał nadawał teleturniej „Fifteen To One”, który jest pierwowzorem polskiego teleturnieju „Jeden z dziesięciu”.