Brytyjski rząd zamrozi na 2 lata cenę abonamentu RTV. Co dalej z BBC?

  • Telewizja
Autor: rafs

Brytyjska sekretarz stanu ds. Internetu, kultury, mediów i sportu Nadine Dorries poinformowała w Izbie Gmin, że rząd planuje zamrozić cenę opłaty abonamentowej na następne dwa lata.

Dorries poinformowała, że decyzja zapadła w świetle wzrostu wydatków, jakie ponoszą Brytyjczycy w związku z inflacją. Zwróciła również uwagę na to, że obecnie na rynku przewagę mają giganci streamingowi jak YouTube czy Netflix. W tej chwili Brytyjczycy za dostęp do BBC i serwisu streamingowego iPlayer płacą 159 funtów za rok, czyli 43 pensy za dzień. Gdyby opłata nie zamrożono, to od kwietnia 2022 roku płaciliby za rok dostępu 167 funtów. Po odmrożeniu w 2024 roku, opłata będzie lekko wzrastać.

Sekretarz powiedziała także, że rząd przeanalizuje dalszy model finansowania BBC ze zniesieniem opłaty i finansowania mediów publicznych od 2027 roku. BBC będzie zmuszone do negocjowania nowego modelu finansowania swoich kanałów, a także do cięć budżetu przeznaczonego na produkcje własne. Wśród nich jest model subskrypcyjny, częściowa prywatyzacja BBC lub bezpośrednie finansowanie kanałów przez rząd brytyjski. Pierwszy model stylizowany na Netflixa, według „The Guardian” jest wykluczony ze względu na popularność kanałów radiowych BBC oraz kanałów telewizyjnych dostępnych przez usługę Freeview za darmo.

W oświadczeniu BBC stwierdziło, że decyzja jest niezadowalająca i będzie wymagała cięższych wyborów, które doświadczą płatników opłaty abonamentowej. Cięcia mogą dotyczyć produkcji filmów, seriali, audycji sportowych, a także programów informacyjnych lub nawet likwidacji niektórych kanałów przez nadawcę.

Abonament radiowo-telewizyjny w Polsce – ile kosztuje?

W 2022 roku w Polsce opłata za posiadanie odbiornika radiowego wynosi 7,50 zł miesięcznie. Jednak opłata za posiadanie odbiornika telewizyjnego lub radiowego i telewizyjnego wynosi 24,50 zł miesięcznie. W przypadku, gdy posiadacz płaci co miesiąc, wtedy opłata za rok wynosi 294 złote. Posiadacz może płacić za dłuższy czas z góry. Przykładowo, jeżeli chce zapłacić za pół roku z góry, wtedy opłata wynosi 139,70 zł, a jeżeli za rok -264,60 zł. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że media publiczne w Polsce otrzymują od dwóch lat od rządu dotacje z budżetu państwa i z obligacji skarbowych.  Większość pieniędzy skierowanych jest do Telewizji Polskiej i do jej ośrodków regionalnych.