Chorwacka RTL Televizija z nowym właścicielem

  • Telewizja
Autor: rafs

Stacja RTL Televizija nadająca w Chorwacji ma nowego właściciela. Stację od RTL Group przejęła CME Group należąca do PPF Group.

PPF przez spółkę Central European Media Enterprises (CME) przejmie 100% udziałów w chorwackiej RTL Televizija należącej do RTL Group Central & Eastern Europe GmbH. Do niej należy spółka RTL Hrvatska d.o.o. RTL Group było większościowym udziałowcem w chorwackiej RTL od jej założenia w 2004 roku, a w lipcu 2015 roku przejęła wszystkie udziały. Wartość aktywów to 50 milionów euro, dzięki czemu CME będzie mogło używać marki RTL na terytorium Chorwacji. Transakcja kupna jest teraz przedmiotem Chorwackiego Urzędu Konkurencji oraz Chorwackiej Agencji ds. mediów elektronicznych. Jej zamknięcie przewidywane jest na połowę 2022 roku.

Jako PPF zawsze jesteśmy otwarci na interesujące pomysły na wzrost i inwestycję, a rynek państw Adriatyku ma ciągły wzrost z wyjątkowym potencjałem. Mamy bardzo udaną operacje z ProPlus w rejonie i wierzę, że te dwa adriatyckie państwie mogą wspólnie dobrze współpracować. Tak jak w innych państwach, skupimy się na digitalizacji i tworzeniu lokalnych treści równocześnie z kontynuowaniem przodownictwa w pluralistycznym dziennikarstwie wysokiej jakości – powiedział Didier Stoessel, CEO CME na Czechy, Rumunię, Słowację i Słowenię.

Chcemy podziękować wszystkim zarządzającym i pracownikom RTL Croatia za ich udział, pasję i zaangażowanie. Przez ostatnie 18 lat RTL Croatia urosła od pierwszego kanału komercyjnego w kraju do spółki rozrywkowej z rodziną ośmiu kanałów, internetowymi serwisami i własną marką muzyczną. Oferta informacyjna RTL Croatia jest i pozostanie istotna dla pluralizmu mediów w kraju. Z ich skupieniem na regionie Europy Centralnej i Wschodniej i ich zaangażowaniem w integralną niezależność dziennikarską, CME jest w pełni zaangażowane by dalej rozwijać RTL Croatia. Zakup jest w linii z naszą strategią konsolidacyjną i jest najlepszą opcją strategiczną dla RTL Croatia, ich zespołu i naszych udziałowców – powiedział Elmar Heggen, COO i Deputy CEO RTL Group.

Czym jest RTL Hrvatska i CME

RTL Hrvatska nadaje trzy kanały za darmoRTL Televizija (ogólny), RTL2 (filmy, seriale i sport) oraz RTL Kockica (dla dzieci). W Chorwacji nadają także RTL Living, RTL Passion, RTL Crime, RTL Adria. RTL nadaje także kanał RTL Croatia World dla mniejszości chorwackiej zagranicą. Są także właścicielem platformy streamingowej Play i Play Premium oraz wydawnictwa muzycznego RTL Music.

CME jest spółką, której jedna z siedzib znajduje się w Pradze. Należy do globalnego koncernu inwestycyjnego PPF. Są właścicielami grup kanałów takich jak TV Nova (Czechy) czy bTV (Bułgaria). Posiadają także kanały Markiza (Słowacja), Pop (Słowenia) i Pro TV (Rumunia oraz Mołdawia). W tych krajach dostępna jest także platforma streamingowa Voyo, gdzie widzowie mogą oglądać ulubione filmy i seriale.