Cykl dokumentalny „Ci cholerni Polacy” i teleturniej „Giganci historii”. Jesień w TVP Historia

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

15 sierpnia, w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej, TVP Historia rozpocznie emisję nowego teleturnieju „Giganci historii”. Stacja jesienią pokaże również program publicystyczny Piotra Legutko, a także seriale dokumentalne w paśmie „Na dalekim wschodzie”.

„Giganci historii” to teleturniej dedykowany miłośnikom historii. Każdy odcinek to jeden temat i jeden zwycięzca. Pytania do programu zostały przygotowane przez ekspertów, dziennikarzy i konkurentów. Na zwycięzcę teleturnieju czeka tytuł Giganta historii i nagroda 20 tysięcy złotych.

Pierwszy odcinek dotyczący Bitwy Warszawskiej będzie można obejrzeć w sobotę, 15 sierpnia o godzinie 19:00. Tematami kolejnych odcinków będą m.in. Bitwa o Anglię, Narodziny Solidarności i Kampania polska 1939.

Rok 2020 w historii naszego kanału będzie moim zdaniem tak ważny, jak rok 2007, a więc ten, w którym powstała TVP Historia. 15 sierpnia startujemy z nową ramówką w zupełnie innej odsłonie, z nową oprawą, nowoczesną grafiką i nowatorskimi cyklami. Data oczywiście nie jest przypadkowa, chcemy w ten sposób uczcić stulecie Bitwy Warszawskiej. Na antenie pojawi się coś, czego jeszcze w TVP Historia nie było – widowiskowy teleturniej z dużą porcją wiedzy, o wymownej nazwie „Giganci Historii”. Z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej przygotowaliśmy dwa nowe programy – „1920. Wojna o wszystko” oraz „Cud Wisły”, a na 40- lecie powstania „Solidarności” powstał program „Twarze Solidarności” – cykl 40 portretów ludzi, dzisiaj mniej znanych, którzy w 1980 roku odegrali ważną rolę i współtworzyli ten ruch – powiedział Piotr Legutko, redaktor naczelny TVP Historia.

Od 5 września TVP Historia zaprasza na nowy program publicystyczny „Tu wszystko jest Polską”, w którym Piotr Legutko porozmawia z gośćmi na Wawelu. Natomiast 12 września na antenie zadebiutuje cykl dokumentalny „Ci cholerni Polacy”, przedstawiający historię Polaków walczących w Bitwie o Anglię.

W paśmie „Na dalekim wschodzie” widzowie poznają m.in. losy weteranów II wojny światowej żyjących w Birmie. W filmach wyemitowanych w ramach „Na wschód od Bugu” zostaną przedstawione historie Gułagów w Rosji i służb bezpieczeństwa KGB. Ponadto ze stereotypami na temat amerykańskich mitów m.in. rewolucji amerykańskiej czy wojny domowej zmierzą się autorzy cyklu emitowanego w ramach pasma „Amerykański sen”.

Jesienią w TVP Historia nie zabraknie także znanych widzom programów, m.in. programu kulinarnego „Kuchnia Jagiellonów”, programu publicystycznego połączonego z widowiskiem teatralnym „Teatr Wojny” i cyklu dokumentalnego „Ekspertyza”, w którym Piotr Litka i Tomasz Kamiński przyglądają się znanym, historycznym wydarzeniom przez pryzmat najnowszych osiągnięć kryminalistyki.