Cykl „Samoloty bojowe” od 16 lutego na kanale National Geographic

  • Telewizja
  • Platforma Canal+
  • Polsat Box
Autor: mtom

Pierwsze samoloty pojawiły się w służbie wojskowej na początku XX wieku. Początkowo wykorzystywano je raczej do prowadzenia misji zwiadowczych niż do walki. Wkrótce jednak miały zostać wykorzystane również w trakcie wojny. Seria „Samoloty bojowe” pokaże, jak wielką ewolucję w ciągu ostatniego stulecia przeszły wojskowe maszyny. Premierowe odcinki w każdy piątek od 16 lutego o godzinie  22:00 na kanale National Geographic.

Samoloty bojowe są jednym z najistotniejszych elementów każdej armii, choć jeszcze na początku XX wieku stanowiły ich marginalną część. Obecnie wykorzystywane są zarówno w bezpośrednich walkach, jak również jako wsparcie innego rodzaju wojsk. W czasie pokoju chronią przestrzeń powietrzną krajów i prowadzą rozpoznania, natomiast w czasie konfliktu zbrojnego niszczą cele na ziemi i lądzie.

fot. National Geographic

W pierwszym odcinku widzowie zobaczą francuskią maszynę Breguet 14, która swój pierwszy lot odbyła w 1916 roku. Zobaczymy też brytyjskiego czterosilnikowego Avro Lancaster. Maszyna wyposażona w silniki Rolls Royce Merlin mogła przebyć dystans 2 tysięcy mil (czyli ponad 3,2 tysiąca kilometrów) bez konieczności tankowania. Samoloty te brały udział w słynnej akcji niszczenia zapór wodnych w Zagłębiu Ruhry. Zobaczymy też, na czym polegała przewaga niemieckich samolotów Junkers Ju 87 Stuka, a jakie były ich słabe strony. Na koniec przyjrzymy się też legendarnej maszynie B-17 wykorzystywanej do nalotów strategicznych podczas II wojny światowej i bombowcowi strategicznemu B-52 Stratofortress – maszynie, która była zdolna do przenoszenia zarówno bomb i rakiet konwencjonalnych, jak również bomb jądrowych.

W drugim odcinku serii „Samoloty bojowe” autorzy cyku pokażą z bliska samoloty zwiadowcze, których celem jest pozyskanie jak największej ilości informacji. Dają one przewagę nad wrogiem, dlatego tak istotne jest, by nikt nie zorientował się, że stał się celem obserwacji. Poznamy między innymi maszynę English Electric Canberra i odkryjemy tajemnice ultra sekretnego projektu U-2. Czy faktycznie udało się stworzyć samolot niewykrywalny dla radarów? Jak mieli zachowywać się piloci w sytuacji, gdyby dostali się w ręce wroga? Zobaczymy niezwykłą konstrukcję i aparaturę, jaką dysponowały „niewidzialne maszyny” – Lockheed A-12 i jego następca Lockheed SR-71 Blackbird , a także F-117 Nighthawk.