Ambasadorowie w Berlinie: przed II wojną światową

Dokument „Ambasadorowie w Berlinie: przed II wojną światową” w Polsat Viasat History

mbog

8 maja telewizja Polsat Viasat History pokaże film dokumentalny „Ambasadorowie w Berlinie: przed II wojną światową”. Produkcja opowiada historię Niemiec z okresu po przejęciu władzy przez Hitlera.

30 stycznia 1933 roku Adolf Hitler został kanclerzem Niemiec i rozpoczęła się prawdziwa rewolucja. Cały świat przyglądał się tym wydarzeniom z mieszanką zainteresowania i niepokoju. Naocznymi świadkami tych zmian byli zagraniczni dyplomaci pracujący w stolicy Niemiec. Obserwowali z bliska zachodzące zmiany doskonale zdając sobie sprawę z tego, co się wokół nich dzieje. Z całych sił starali się przekazać światu i nagłośnić niebezpieczne wydarzenia, które w owym czasie miały miejsce. Gorączkowo poszukiwali cennych informacji, prowadząc własne śledztwa, szpiegując i donosząc.

W ciągu zaledwie kilku tygodni naziści przejęli kontrolę nad wszystkimi organami administracji państwowej, ale w kręgach dyplomatycznych, gdzie wciąż było wielu arystokratów, nie czuli się komfortowo. Niektórzy z nich, w tym Hermann Göring, Rudolf Diels (szef Gestapo) i Ernst Hanfstaengl (szef Biura Prasy Zagranicznej), stale pojawiali się na wytwornych przyjęciach państwowej elity. Göring spędzał czas wolny przywdziewając operetkowe stroje i bawiąc się na częstych i popularnych rautach we francuskiej ambasadzie. Na tych modnych bankietach pojawiało się coraz więcej najwyższych rangą nazistów, a tym samym liczba uczestniczących w nich Żydów znacząco malała.

Dzięki dokumentowi „Ambasadorowie w Berlinie: przed II wojną światową” widzowie mogą uzyskać wgląd w niepublikowane dotąd materiały archiwalne, w tym relacje naocznych świadków, osobiste pamiętniki czy raporty. Program pokazuje także okoliczności, w których ludzie bawili się w najlepsze, podczas gdy stary świat popadał w ruinę. Dyplomaci rozumieli niebezpieczeństwo narodowego socjalizmu. Bezskutecznie próbowali ostrzec wszystkich przed narastającym zagrożeniem i rzeczywistością nazistowskich Niemiec, ale świat ich zignorował.

Premiera programu „Ambasadorowie w Berlinie: przed II wojną światową” 8 maja o godzinie 23:05 na kanale Polsat Viasat History.

Polsat Viasat History

Polsat Viasat History

Stacja telewizyjna prezentująca filmy i seriale dokumentalne o tematyce historycznej. Polska wersja kanału wystartowała w 2013 roku. Polsat Viasat History jest wspólnym przedsięwzięciem Viasat Broadcasting i Cyfrowego Polsatu.