„Egipt: wyprawa w nieznane” w Discovery Channel

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: mbog

W niedzielę, 14 kwietnia telewizja Discovery Channel pokaże premierowo dokument „Egipt: wyprawa w nieznane”. Widzowie stacji będą świadkami otwarcia starożytnego, egipskiego sarkofagu.

Telewizyjne kamery towarzyszyły zespołowi egipskich archeologów i badaczy podczas eksplorowania starożytnej egipskiej nekropolii, Al-Ghorifa w Środkowym Egipcie, ok. 260 km na południe od Kairu. Dzięki temu widzowie mają rzadko spotykaną możliwość dołączenia do wykopalisk archeologicznych, zobaczenia labiryntu podziemnych grobowców oraz odwiedzenia niedostępnych dotąd komór grobowych.

W dokumencie „Egipt: wyprawa w nieznane” widzowie Discovery Channel zobaczą, jak poszukiwacz przygód i badacz Josh Gates oraz egiptolog dr Zahi Hawass zbadali głębokie podziemne tunele. Ponadto pojawią się komentarze ekspertów: Chrisa Jacobsa oraz dr Mostafa Waziri, sekretarza generalnego Najwyżej Rady Starożytności.

To było niesamowite przeżycie. Nie ma wielu ludzi na świecie, którzy mogą pochwalić się wejściem do niezbadanych wcześniej starożytnych grobowców, szczególnie w towarzystwie żywej legendy takiej jak dr Hawass. Udało nam się udokumentować spektakularne artefakty i mumie oraz pokazać wszystko widzom. Takie emocje zdarzają się raz w życiu – powiedział Josh Gates.

Świetnie zachowane szczątki arcykapłana, zmumifikowane 2,5 tys. lat temu, owinięte złotymi bandażami i pochowane w towarzystwie artefaktów to nie jedyne odkrycie, jakiego dokonano podczas nagrania programu. Widzowie dokumentu będą również świadkami znalezienia między innymi drugiej mumii. Przedmioty znalezione w grobowcu oraz inskrypcje na sarkofagu świadczą o tym, że był to śpiewak w świątyni egipskiego boga Tota. W jego grobie złożono także: starożytną egipską grę planszową, szczątki psa oraz cztery urny na wnętrzności wyjmowane z ciała przed mumifikacją.

Premiera dokumentu „Egipt: wyprawa w nieznane” w niedzielę, 14 kwietnia o godzinie 12:00 w Discovery Channel.