Drugi sezon „Detektyw Malton kontra zbrodnia” od 2 sierpnia w CBS Reality

  • Telewizja
  • Platforma Canal+
  • Polsat Box
Autor: mtom

W sierpniu na antenę CBS Reality powróci seria kryminalna prowadzona przez Jackie Malton, byłą detektyw Scotland Yardu i jedną z pierwszych kobiet należącej do grupy specjalnej zajmującej się walką z rozbojami – „Flying Squad”

Malton z pomocą policjantów, detektywów i specjalistów, szuka prawdy o zbrodni, a jej działania napędzane są pragnieniem oddania sprawiedliwości ofiarom przestępstw. Ta seria dokumentalna ma na celu przybliżenie widzom przebiegu śledztw i zaprezentowanie technik i umiejętności detektywów. Ukazuje również wielki wpływ emocjonalny jaki te sprawy mają na zaangażowanych w nie funkcjonariuszy i uświadamia o ich traumatycznych przeżyciach. Malton pokazuje widzom nieprzecenione znaczenie medycyny sądowej oraz wiedzy ekspertów. Udowadnia również, że gdy zostaje popełnione przestępstwo, zawsze pozostawia ono po sobie ślad.

fot. CBS Reality

Zaginięcie Muriel McKay

W drugim sezonie detektyw Malton pokaże zdarzenia kryminalne, które  pojawiały się na pierwszych stronach brytyjskich gazet. Będzie to m.in pierwsza sprawa porwania dla okupu i morderstwa w brytyjskiej historii kryminalnej – zaginięcie Muriel McKay.

29 grudnia 1969 roku Muriel McKay zniknęła ze swojego domu przy Arthur Road w Londynie. Kobieta była żoną Alicka McKaya, jednego z wysoko postawionych zastępców potentata medialnego, Ruperta Murdocha. Gdy około godziny 20:00 McKay wrócił do domu, zastał otwarte drzwi wejściowe. Po wejściu do środka zorientował się, że Muriel zniknęła. Na schodach leżały porozrzucane rzeczy z torebki kobiety, a w pokoju wyrwano ze ściany telefon. Zaniepokojony tym, co zastał w domu, Alick McKay bezzwłocznie zgłosił zniknięcie żony. Wkrótce na miejsce przybyła policja i szybko okazało się, że zaginięcie kobiety to zaplanowane porwanie. W domu śledczy znaleźli bowiem przedmioty, które służyły do skrępowania Muriel – plaster oraz sznurek.

Późno w nocy Alick otrzymał telefon od porywaczy. Przedstawili się jako „M3″ i zażądali okupu w wysokości 1 miliona funtów. W ciągu następnych 40 dni jeszcze kilkanaście razy dzwonili do McKaya, żądając pieniędzy i jednocześnie wielokrotnie grożąc zabiciem Muriel. Dwukrotnie w asyście tajniaków próbowano przekazać porywaczom okup, jednak obie próby nie powiodły się. Mimo to policji udało się wpaść na trop podejrzanych. 7 lutego 1970 roku zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy zostali oskarżeni o porwanie Muriel McKay. Niestety kobiety nigdy nie odnaleziono i do dziś dnia nie ustalono, co stało się z ciałem porwanej. W trakcie przesłuchań okazało się, że porywacze bardzo pomylili się w typowaniu swej ofiary i uprowadzili nie tę osobę, którą planowali…

Drugi sezon autorskiego programu CBS Reality liczy 6 odcinków. Premiera w niedzielę, 2 sierpnia o godzinie 21:00.