DVB-T2 HEVC od 25 kwietnia w kolejnych województwach

  • Telewizja
Autor: mab

W nocy z 24 na 25 kwietnia rozpocznie się kolejny etap zmiany standardu na DVB-T2 HEVC. Widzowie z województw: zachodnio-pomorskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i części wielkopolskiego oraz mazowieckiego zyskają dostęp do kanałów w wyższej rozdzielczości.

Zmiana standardu dotyczy trzech multipleksów: MUX1 (ESKA TV, TTV, Polo TV, Antena HD, TV TRWAM, TVP ABC, Stopklatka, Fokus TV), MUX2 (Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TVN7, Super Polsat, TV6, PULS2) i MUX4 (Wydarzenia 24, zakodowane kanały TV i stacje radiowe). Kanały Telewizji Polskiej dostępne w ramach MUX3 nadal będą nadawane w DVB-T MPEG-4.

Aby prawidłowo odbierać kanały DVB-T2 HEVC, potrzebny jest odpowiedni sprzęt – telewizor lub dekoder. Urządzenia pozwalające na odbiór są w sprzedaży już od kilku lat. Różne problemy wskazują na brak odpowiedniego odbiornika. Część urządzeń nie jest w stanie wyszukać kanałów, a inne zapisują telewizje na liście kanałów radiowych.

W trzecim etapie, 23 maja sygnał DVB-T2 HEVC zyskają mieszkańcy wschodnich krańców województwa wielkopolskiego, południowych mazowieckiego, a także łódzkiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. 27 czerwca, w ostatnim etapie, standard zostanie zmieniony w północno-wschodniej Polsce.