Dwuwładza w TVP. Matyszkowicz rezygnuje, jest nowy p.o. prezesa. Co z Sygutem?

  • TVP
Autor: rafs

Chaos w Telewizji Polskiej trwa nadal. Rada nadzorcza TVP powiązana z opozycją powołała nowego prezesa.

Mimo że 20 grudnia doszło do zmian i prezesem Telewizji Polskiej został Tomasz Sygut, stare władze nie ustępują w staraniach. W poniedziałek, 25 grudnia ogłoszono, że Mateusz Matyszkowicz zrezygnował ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. W niedzielę, 24 grudnia p.o. prezesa został Maciej Łopiński. Piastował on już to stanowisko w 2020 roku, po rezygnacji Jacka Kurskiego.

List prezesa powiązanego ze starą władzą zamieścił Cezary Gmyz. Pojawiają się w nim stwierdzenie podobne do tych wykorzystywanych przez polityków Prawa i Sprawiedliwości. Łopiński stwierdził, że „atak na TVP nosi znamiona skoordynowanej operacji, mającej na celu nielegalne przejęcie mediów publicznych w Polsce”.

Mimo trwających Świąt Bożego Narodzenia, politycy PiS kontynuują okupację Telewizyjnej Agencji Informacyjnej na Placu Powstańców Warszawy 7 i Polskiej Agencji Prasowej. W Wigilię Bożego Narodzenia zorganizowali dzielenie się opłatkiem pod siedzibą TAI, na które przyszło kilkadziesiąt osób. Wewnątrz gmachu odbyła się pasterka. Ponadto w siedzibie są nadal pracownicy, którzy zostali według doniesień medialnych zwolnieni z pracy.

Zemła: Tomasz Sygut prezesem

List Macieja Łopińskiego skomentował przewodniczący rady nadzorczej TVP powołanej przez rząd Donalda Tuska, Piotr Zemła. W swoim wpisie w portalu X podkreślił, że rada nadzorcza nie dokonała wyboru byłego doradcy prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Nowy zarząd już złożył wniosek do KRS

W piątek, 22 grudnia wpłynął do Krajowego Rejestru Sądowego wniosek o zmianę wpisu TVP. Zgodnie z jego treścią prezesem spółki jest Tomasz Sygut jako prezes, a przewodniczącym rady nadzorczej Piotr Zemła. Odpowiedzi na wniosek można spodziewać się w najbliższych dniach.