Dzień zmian w mediach publicznych. Przerwa w emisji TVP Info i TVP3, zapowiedź Wiadomości, protest PiS

  • Polskie Radio
  • TVP
Autor: rafs

W środę, 20 grudnia doszło do zmian w mediach publicznych.

Nowym prezesem Polskiego Radia został Paweł Majcher, a Marek Błoński objął stery Polskiej Agencji Prasowej. W Telewizji Polskiej szefem został Tomasz Sygut, a przewodniczącym rady nadzorczej Piotr Zemła. To na Woronicza 17 i Placu Powstańców Warszawy doszło do najbardziej burzliwego przebiegu dnia.

TVP Info przerywa emisję, TVP2 w TVP3

O godzinie 11:18 nastąpiła przerwa reklamowa w TVP1. Widzowie TVP Info również mogli ją zobaczyć, ponieważ nastąpiło przerwanie programu specjalnego nadawanego na obu antenach. Według informacji Wirtualnej Polski, do zmian doszło dzięki współpracy nowych władz z agencją ochrony. Ponadto jeden z dyrektorów odpowiedzialnych za technologię miał dopuścić nowy zarząd do emisji. Następnie wyemitowano serial „Korona Królów. Jagiellonowie”.

Jednocześnie z anteny zdjęto Program Trzeci, którego emisję zastąpiono TVP2. Tym samym nie nadano programów lokalnych. W ciągu dnia okazało się, że istnieją trzy przekazy TVP Info. Emisja TVP1 na TVP Info (w TVP VOD), TVP Polonia w TVP Info (w platformach cyfrowych i sieciach kablowych), a także serial Ranczo w TVP Info (przekaz w serwisach streamingowych jak Polsat Box Go i w naziemnej telewizji cyfrowej).  O godzinie 12:00 i 15:00 nie wyemitowano wydań „Wiadomości TVP”, a o 17:00 Teleexpressu. Zamiast nich w TVP1 można było oglądać przez 10 minut bufor TVP1. Podobnie było o godzinie 18:00, kiedy w TVP2 miano nadać „Panoramę”.

O godzinie 12:15 rozpoczął się „Agrobiznes”. Program na żywo prowadził Jacek Cholewiński. Jednak po pierwszym materiale pracownik „Wiadomości TVP”, Adrian Borecki przejął prowadzenie serwisu. Prezenter jednak po wygłoszeniu słów o przerwaniu emisji kanału informacyjnego i o tym, że „Wiadomości będą nadawać do końca, a polskie media zostały przejęte”, został zdjęty z wizji przez bufor Programu Pierwszego.

O godzinie 14:00 pracownicy TVP Info z Placu Powstańców wznowili emisję na YouTube za pośrednictwem oficjalnego konta w serwisie. Transmisję nadawał ze swojego telefonu Samuel Pereira, szef portalu tvp.info. Skierował on bowiem obiektyw na ekran nadający przekaz kanału informacyjnego bez grafiki ekranowej oprócz belek. Po kilkunastu minutach jednak transmisję ściągnięto z YouTube. Najpewniej to było związane z przejęciem kanału przez nowe władze.

Marek Czyż zaprasza na „Wiadomości”. „Niezawodny program TVP jutro o 19:30”

O 19:30 zamiast buforu wyemitowano ponad 90-sekundową zapowiedź „Wiadomości”. Przemówienie wygłosił Marek Czyż, który w sierpniu 2016 roku odszedł z Telewizji Polskiej. W nim powiedział, że każdy polski obywatel płacący za TVP ma prawo żądać rzetelnej i uczciwej informacji. Zapowiedział czwartkowe wydanie „Wiadomości” jako „fotografię świata i dnia z wszystkim, co przyniesie, fotografię, a nie obraz”. Obraz jego zdaniem malowano w studiach TVP przez 8 lat.  Stwierdził, że „zamiast propagandowej zupy chcę zaproponować państwu czystą wodę”.

Oznacza to, że nowy program informacyjny ma być inny od tego, który prezentowano w latach 2016-2023. Wtedy zdaniem wielu osiągnięto apogeum braku obiektywizmu, rzetelności i uczciwości w programach informacyjnych, szczególnie w „Wiadomościach”. Tego samego dnia w budynku TVP pojawił się Paweł Płuska. Były dziennikarz TVN ma być nowym szefem „Wiadomości”.


Warto dodać, że serwis sportowy po „Wiadomościach” został nadany normalnie z uwagi na produkcję jego na Woronicza 17. Bezpośrednio po nim nadano odcinek „Ojca Mateusza”.

Jednocześnie o godzinie 19:30 nadano „specjalne wydanie „Wiadomości” z Placu Powstańców Warszawy, ale w Telewizji Republika. W trakcie tego wejścia można było usłyszeć o planach redakcji na główne wydanie oraz opinie pracowników o zaistniałej sytuacji. Byli obecni Michał Adamczyk, Michał Rachoń, Marcin Tulicki, Małgorzata Gałka, Adrian Borecki, Krzysztof Nowina-Konopka. W studiu jednak nie było wielu reporterów, co może sugerować, że ci, którzy wyszli, nie mogą się już dostać do budynku Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, bo ich karty zostały zdezaktywowane.

Protesty przed siedzibą TVP na Woronicza 17

Politycy Prawa i Sprawiedliwości brali udział w „obronie mediów publicznych”. Prowadzili rotacyjne dyżury w gmachu przy ulicy Woronicza 17, także w imieniu „interwencji poselskiej”. Byli na miejscu, gdy nowa ekipa przejmowała władzę. Wtedy też została poturbowana posłanka Joanna Borowiak.

O godzinie 16:00 i 20:00 odbyły się protesty zwolenników PiS przed gmachem telewizji.

Nowe władze Polskiego Radia z listem do pracowników. „Przyszliśmy tu odbudowywać i wzmacniać”

Nowi włodarze Polskiego Radia, Paweł Majcher i Juliusz Kaszyński (do niedawna prezenter TVN24) wysłali do pracowników list. W nim apelują o współpracę z nimi, także w kontekście odbudowy marki instytucji. Podkreślili również, że chcą, by Polskie Radio znowu było wzorem dziennikarskiego profesjonalizmu i obiektywizmu.