Rozgłośnie Audytorium 17 wzywają KRRiT do przekazania pieniędzy. KRRIT: „Nie blokujemy środków”

  • Radio
  • Polskie Radio
Autor: rafs

Rozglośnie regionalne Polskiego Radia (Audytorium 17) rozpoczęły kampanię wzywającą KRRiT do przekazania pieniędzy, które umożliwią im dalsze funkcjonowanie. Do spotów emitowanych przez radia odniosła się rada.

Radia regionalne Polskiego Radia zrzeszone w Audytorium 17 w poniedziałek, 27 maja rozpoczęły emisję spotu, w którym wzywają KRRiT do wypłaty pieniędzy z abonamentu. Rada ma zalegać z wypłatami od początku 2024 roku.

Cztery sekundy ciszy potrafią zabić najlepszy program radiowy. Potrafi je zabić także… brak pieniędzy […] Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szkodzi rozgłośniom i słuchaczom. Bez tych pieniędzy nie będzie nas dla was – można usłyszeć w emitowanym spocie.

Komunikaty specjalne, jednakowe we wszystkich rozgłośniach są emitowane po serwisach o 8.00, 9.00, 15.00, 16.00. W akcji uczestniczą również Radio dla Ciebie z Warszawy oraz Radio Poznań. Te rozgłośnie jednak otrzymują pieniądze z abonamentu.

W komunikacie na stronie między innymi Radia Kraków można przeczytać, że zaległe pieniądze dla rozgłośni regionalnych mogą sięgać ponad 80 milionów złotych.

KRRiT zaprzecza, jakoby miało blokować pieniądze dla Audytorium 17

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w swoim oświadczeniu pod tytułem „KRRiT wzywa do zaprzestania rozpowszechniania fake newsów na antenach 17 regionalnych rozgłośni Polskiego Radia” opublikowanym w czwartek, 30 maja odniosła się do spotu rozgłośni Audytorium 17. W nim można przeczytać, że członkowie rady stanowczo sprzeciwiają się informacjom rozpowszechnianym przez radia.

Nazywają to zmanipulowanymi informacjami, które wprowadzają w błąd opinię publiczną. Dalej można przeczytać, że nie blokują pieniędzy, te są w depozytach, a likwidatorzy i Polskie Radio S.A. mogą je dobrowolnie podjąć. Ponadto pieniądze z abonamentu jedynie uzupełniają koszty nadawania przeznaczone na misję publiczną, a rozgłośnie „utrzymują się z reklam, sponsoringu, grantów i własnych wydawnictw„.

W związku z tym Członkowie KRRiT apelują, aby Likwidatorzy nie szkodzili już dłużej rozgłośniom i słuchaczom lecz samodzielnie wypłacali środki finansowe z depozytów sądowych.
– zakończono oświadczenie (pisownia oryginalna)

Radio Zet nie zapłaci kary wymierzonej przez przewodniczącego KRRiT

Radio Zet nie zapłaci kary za wiadomość o tym, że Amerykanie przewieźli przez Polskę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, nie informując o tym polskich służb i nie korzystając z ich pomocy.  Sąd uznał, że informacja była prawdziwa i została przekazana w sposób rzetelny, umarzając postępowanie.

Przewodniczący KRRiT nałożył na radio karę 11 sierpnia 2023 roku i wyniosła 476 tysięcy złotych. Sam Maciej Świrski może zostać postawiony przed Trybunałem Stanu. Wniosek jest procedowany w Sejmie.