Ekstraklasa zostaje w Canal+ do 2027 roku

  • Telewizja
  • Canal+
Autor: rafs

Canal+ poinformował o tym, że przedłużył prawa transmisyjne do PKO BP Ekstraklasy.

O podpisaniu wstępnej umowy pisał kilka dni temu portal Weszło. Teraz Canal+ opublikował komunikat prasowy. W nim ogłoszono przedłużenie praw do PKO BP Ekstraklasy na sezony 2023/24-2026/27. Czteroletni kontrakt opiewa na wartość około 1,3 miliarda złotych.  Canal+ według nowej umowy ma pokazać minimum 100 spotkań ligi w jakości 4K. Nowa umowa utrzymuje jeden mecz w kolejce w telewizji otwartej oraz poniedziałkowy magazyn skrótów. Na ten moment prawo do pokazywania takiego pakietu posiada Telewizja Polska. Teraz Canal+ będzie musiał ponownie wyłonić stację, której udzielą sublicencji na jedno spotkanie w kolejce. Według nadawcy ma to zapewnić dodatkowy zasięg dla rozgrywek i promocję dla klubów.

Canal+ z nowymi programami o Ekstraklasie

Canal+ ma w telewizji, usłudze Canal+ online oraz w mediach społecznościowych zadebiutować z nowymi formatami dla różnych grup wiekowych, w tym dla najmłodszych. Pierwsze z nich mają ruszyć jeszcze w sezonie 2022/2023.

Cieszymy się, że w dalszym ciągu będziemy współpracować z CANAL+, gdyż od lat jest to nasz sprawdzony partner i to nie tylko w dobrych, ale też złych czasach, co pokazał choćby okres pandemii. Kontrakt z CANAL+ gwarantuje nam stabilność finansową i warunki do dalszego rozwoju ligi i klubów. Pozwoli na to zarówno znaczący wzrost wartości, ale także na nowo zdefiniowane obszary promocji ligi, które będziemy realizować wspólnie z telewizją i klubami. To również bardzo dobra wiadomość dla kibiców, którzy wciąż będą mogli oglądać mecze w najwyższej jakości, w tym w 4K, a jednocześnie zyskają dostęp do dodatkowych materiałów na nowych kanałach. W ramach jednego pakietu, oprócz obowiązku sublicencji do telewizji otwartej, określony został także podział pozostałych praw do prezentowania ligi w telewizji i internecie przez naszego partnera, ligę i same kluby.

Zależało nam, by wypracować taki model, który będzie pozwalał na jak najszersze dotarcie z materiałami meczowymi do kibiców i promocję ligi. Uwzględniamy przy tym preferencje odbiorców, zwłaszcza młodego pokolenia, które obecne w internecie przegląda głównie krótkie treści wideo. Dlatego w przetargu znalazł się szereg nowych uprawnień dla CANAL+ dotyczących pokazywania skrótów online, zarówno w trakcie meczu, jak i w kilku wybranych oknach czasowych po jego zakończeniu. Są to formaty niezwykle popularne, co widzimy choćby po statystykach wyświetleń w social mediach.mówi Marcin Animucki, prezes Ekstraklasy SA.

Wspieramy rozwój polskiej piłki od niemal 30 lat, dlatego bardzo cieszymy się z możliwości kontynuacji naszej współpracy z Ekstraklasą i polskimi klubami. Wartość kontraktu po raz kolejny jest rekordowa, niemniej nasze inwestycje w rozwój rodzimych rozgrywek zawsze wykraczały poza wsparcie finansowe wynikające wyłącznie z kwoty kontraktu. Ogromną wartością dodaną budującą wartość ligi stanowią nasze działania redakcyjne i promocyjne, które będziemy kontynuować. W najbliższych miesiącach zaprezentujemy więc naszym widzom jeszcze więcej magazynów, nowych formatów i rozwiązań technologicznych, które pokażą rodzime rozgrywki z każdej możliwej strony. Będziemy chcieli również przyciągnąć przed ekrany telewizorów, komputerów i telefonów młode pokolenie widzów, które szuka w mediach zupełnie innych kategorii treści. Posiadamy wszystkie niezbędne produkty i platformy, aby do nich dotrzećpowiedziała Edyta Sadowska, prezes zarządu i dyrektor generalna Canal+ Polska.

Zmiany w realizacji transmisji Ekstraklasy przez Canal+

Od następnego sezonu Canal+ będzie udostępniał swoje nowe formaty, które mają zwiększyć oglądalność telewizyjną ligi polskiej. Część z nich, jak i skrótów spotkań ma być dostępna za darmo w Internecie. W mediach społecznościowych będzie można zobaczyć, tak jak do tej pory, w trakcie spotkań wszystkie bramki i kluczowe wydarzenia (tzw. near live clips). Jednym z nowych założeń umowy jest współpraca stacji i ligi z influencerami. Ma ona dotyczyć pokazywania skrótów spotkań i budowania przez nich zasięgu promocyjnego rozgrywek. Przy skrótach spotkań będzie wykorzystywana wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, a przy spotkaniach będzie pracowało nawet 20 kamer. Te rozwiązania mają zadebiutować jeszcze w sezonie 2022/23.

Historia Ekstraklasy w Canal+

Canal+ pokazuje polską Ekstraklasę od 1995 roku. Od lipca 1998 roku posiadało prawa na wyłączność, z wyjątkiem w sezonie 1999/2000, kiedy częściowo prawa miała TVP z wyłączeniem Wisły Kraków i Legii Warszawa, których mecze domowe były pokazywane odpowiednio w TVN i Wizji Sport. Od sezonu 2000/2001 Canal+ znowu miał wyłączność na pięć lat,  a od 2005 roku musiało się podzielić magazynem ligowym z TVN, by od sezonu 2011/12 udzielić sublicencji Polsatowi Sport,. Po kilku latach powrócono do wyłączności na Ekstraklasę z wyjątkiem magazynu ligowego ze skrótami  -„Gol” w TVP.