Emitel gotowy do uruchomienia emisji TVP Sport w HD w MUX 8

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

Firma Emitel, operator naziemnego multipleksu 8, wydała oświadczenie, w którym chce sprostować informacje z komunikatu Centrum Informacyjnego TVP.

7 czerwca w naziemnym MUX3 ruszyła emisja kanału TVP Sport w jakości SD. Zastąpił on TVP Rozrywkę. Telewizja Polska jednocześnie poinformowała, że brak TVP Sport w wysokiej rozdzielczości jest spowodowane „brakiem zgody firmy EmiTel na propozycję TVP”.

Pod koniec kwietnia Telewizja Polska podjęła rozmowy ze spółką. Rynkowa oferta złożona przez TVP została niestety odrzucona. Telewizja Polska ma nadzieję, że dojdzie jednak do porozumienia i polscy kibice będą w najbliższym czasie mieli bezpłatny, powszechny dostęp do kanału TVP Sport w jakości HD. – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego TVP

Właściciel sieci nadawczej MUX 3 i MUX 8, Emitel ustosunkował się do komunikatu TVP. Firma poinformowała, że już w lipcu 2015 roku zaprosiła Telewizję Polską do rozmów w sprawie warunków nadawania.

EmiTel wielokrotnie zapraszał Telewizję Polską do negocjacji, złożył także propozycję na warunkach identycznych z tymi, jakie po kilkumiesięcznych negocjacjach uzgodnili z EmiTel pozostali nadawcy Multipleksu 8. Zaproszenie pozostawało jednak bez jakiejkolwiek odpowiedzi ze strony telewizji publicznej. – czytamy w oświadczeniu Emitela

Multipleks 8 rozpoczął nadawanie 1 sierpnia 2016. Przez pierwsze miesiące w ramach paczki kanałów emitowane były plansze kontrolne. Dopiero 25 października z nadawaniem ruszyła pierwsza ze stacji – Zoom TV. W MUX 8 dostępne są również Nowa TV, Metro, Telewizja WP oraz portal HbbTV Emitela. Telewizja Polska rozpoczęła negocjacje z operatorem technicznym w kwietniu 2018.

W toku obecnie prowadzonych negocjacji, zgodnie z zasadą niedyskryminacji wynikającą z przepisów prawa, EmiTel nie może zaoferować TVP innych warunków finansowych usługi od tych, które wcześniej ustalił z innymi nadawcami Multipleksu 8. Nie ma także żadnych racjonalnych lub obiektywnych przesłanek, które przemawiałyby za oczekiwanym przez TVP obniżeniem wysokości opłat za dostęp do Multipleksu. – poinformował Emitel

Emitel dodał też, że jest gotowy bezzwłocznie rozpocząć nadawanie kanałów Telewizji Polskiej w MUX8, w tym np. TVP Sport HD.

Propozycja EmiTel złożona Telewizji Polskiej, na warunkach identycznych z tymi, jakie EmiTel wynegocjował z pozostałymi nadawcami Multipleksu 8, jest nadal aktualna. Nie ma obiektywnych przeszkód, aby negocjacje zostały pomyślnie zakończone jeszcze przed rozpoczęciem mundialu. Od strony technicznej EmiTel jest gotowy niezwłocznie uruchomić emisję kanału TVP Sport HD na Multipleksie 8 i umożliwić milionom widzów telewizji naziemnej w Polsce śledzenie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w Rosji w jakości High Definition.

MUX 8 jest ogólnopolskim multipleksem telewizji naziemnej. Paczka kanałów nadaje w paśmie VHF przez co niektórzy odbiorcy, aby móc oglądać stacje, muszą zmodyfikować instalację antenową. Zasięg techniczny multipleksu 8 przekracza 97%. W maju 2018 ruszyła wspólna kampania nadawców i Emitela promująca multipleks.