Za nami pierwszy półfinał Eurowizji. Czy Polska awansowała?

  • TVP
Autor: mab

7 maja rozpoczął się 68. Konkurs Piosenki Eurowizji. W tym roku Polska występowała w pierwszym półfinale. Nasza reprezentantka – Luna nie awansowała do sobotniego finału.

Luna występowała na scenie z numerem 6. Zaprezentowała utwór „The Tower”. Na scenie towarzyszyli jej tancerze: Julia Żytko, Angus Simpson i Jordan Garcia. Natomiast chórki na żywo podczas występu wykonywali Marta Dywicka i Maciek Starnawski.

Głosami widzów Luna nie awansowała do finału. W sobotnim konkursie wezmą udział: Serbia, Portugalia, Słowenia, Ukraina, Litwa, Finlandia, Cypr, Chorwacja, Irlandia i Luksemburg. Na etapie półfinału swoją przygodę z Eurowizją 2024 zakończyli również: Islandia, Mołdawia, Azerbejdżan i Australia. Szczegółowe wyniki głosowania zostaną zaprezentowane w nocy z soboty na niedzielę.

Powroty na Eurowizję

Półfinał otworzył występ byłych uczestników Eurowizji, którzy, mimo że nie wygrali, zyskali popularność. Na scenie w Malmo zaprezentowali się Eleni Foureira (2018), Eric Saade (2011) i Chanel (2022). Ponadto swoje konkursowe piosenki zaprezentowały kraje z tzw. „wielkiej piątki” – Wielka Brytania i Niemcy, a także gospodarz – Szwecja. W oczekiwaniu na wyniki głosowania wystąpili Johnny Logan i Benjamin Ingrosso.

Artur Orzech powrócił do komentowania Eurowizji

68. Konkurs Piosenki Eurowizji można oglądać w TVP1 i TVP Polonia. Wydarzenia w tym roku komentuje Artur Orzech. Dziennikarz muzyczny wrócił w tej roli po kilku latach przerwy.

W poprzednich latach Eurowizję komentowali Marek Sierocki i Aleksander Sikora.