HBO Max pokaże dokument „Nawalny” koprodukowany z CNN

rafs

Film dokumentalny CNN Films i HBO Max Nawalny przedstawia sylwetkę aktywisty i działacza rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który przez lata walczył z korupcją i bezwzględnym systemem. Premiera dokumentu odbędzie się 26 maja w HBO Max.

W dokumencie Nawalny reżyser Daniel Roher przygląda się życiu i działalności przywódcy rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który po latach prowadzenia kampanii przeciwko korupcji przysporzył sobie potężnych wrogów – w tym prezydenta Władimira Putina.

W sierpniu 2020 r., w próbie zamachu na jego życie, Nawalnego otruto bojowym środkiem chemicznym. Został hospitalizowany w Omsku na Syberii. Dwa dni później, na prośbę rodziny, został przewieziony do Niemiec, gdzie uzyskał pomoc medyczną. Tam, powracający do zdrowia Nawalny, rozpoczął ścisłą współpracę z międzynarodowym kolektywem dziennikarzy śledczych Bellingcat oraz CNN, i razem podjęli się dokładnego zbadania szczegółów zamachu, ostatecznie łącząc truciznę z rosyjskimi służbami bezpieczeństwa. Kreml wszystkiemu zaprzeczył.

Nawalny to odkrywczy dokument, który przedstawia sylwetkę polityka i aktywisty. Film stanowi zapis odważnych działań Nawalnego przeciwko rządowi, który próbował go uciszyć na zawsze i nieustającą walkę o demokrację.

Autorzy filmu Nawalny

Film wyreżyserował Daniel Roher. Obowiązki producentów pełnią Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller oraz Shane Boris. Producentami wykonawczymi filmu są Amy Entelis, Courtney Sexton, Maria Pevchikh.

Film dokumentalny Nawalny (Navalny) to koprodukcja CNN Films i HBO Max. Obraz zdobył szereg wyróżnień. Głównym jest Nagroda Publiczności na tegorocznym festiwalu w Sundance, na którym odbyła się jego światowa premiera. W Polsce prezentacja odbywa się na Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Premiera filmu Nawalny w HBO Max odbędzie się 26 maja.