Efekt motylka

Film dokumentalny „Efekt motylka” od 30 października na vod.tvp.pl

mbog

30 października w serwisie vod.tvp.pl zostanie opublikowany film dokumentalny „Efekt motylka”. Jest to historia heroicznej walki o zdrowie i życie Zuzi Machety – siedmioletniej dziewczynki cierpiącej na nieuleczalną chorobę genetyczną.

Rzadka choroba EB powoduje otwarte rany i pęcherze na całym ciele. Skóra jest bardzo wrażliwa – gdy się jej dotknie, rozpada się. 7-letnia Zuzia od urodzenia cierpiała na tę chorobę. Po latach nieustannej walki jedynym ratunkiem dla Zuzi była innowacyjna terapia prof. Jakuba Tolara przeprowadzana w USA. Barierą była jednak astronomiczny koszt leczenia – 6 milionów złotych.

Dzięki mediom, fundacjom oraz fali empatii i zaangażowaniu tysięcy ludzi całą kwotę udaje się zebrać w rekordowym czasie. Jednak to był dopiero początek walki o lepsze życie dla Zuzi. Radość z szansy na nowe życie Zuzi mieszał się ze strachem. O życiu lub śmierci Zuzi miały zdecydować pierwsze dni po operacji. Rozpoczęło się oczekiwanie i mozolna, codzienna walka Zuzi oraz jej bliskich o każdy skrawek zdrowia.

Film dokumentalny „Efekt motylka” jest zapisem kilkuletniej walki o życie małej Zuzi. Autor produkcji obserwował leczenie dziewczynki. Opowieść jest poszerzona poprzez telewizyjne archiwalia, materiały prasowe oraz internetowe. W filmie pojawia się również prywatna korespondencja z mamą Zuzi.

Efekt motylka
fot. Telewizja Polska

Reżyserem, scenarzystą i jednocześnie operatorem jest Jarosław Szmidt. Muzykę napisał Jan A.P. Kaczmarek. Producentem „Efektu motylka” jest Cineo Studio, a koproducentem Telewizja Polska. Film współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Premiera filmu dokumentalnego „Efekt motylka” w piątek, 30 października w serwisie vod.tvp.pl.