Film dokumentalny „Mikronacje” w sierpniu na Discovery Channel

  • Telewizja
  • TVN Warner Bros. Discovery
Autor: mbog

W środę, 19 sierpnia Discovery Channel pokaże film dokumentalny o mikronacjach. Są to minipaństwa, którym udało się ustanowić pewną formę niezawisłości.

Księstwo Seborga to miasteczko o powierzchni 14 kilometrów kwadratowych. Administracyjnie leży w prowincji Liguria w północno-zachodnich Włoszech, ale – jak twierdzą jego mieszkańcy – nigdy nie stało się ono częścią zjednoczonych Włoch. Swoją suwerenność mieszkańcy oparli na dokumentach szczelnie zamkniętych w watykańskich archiwach. Minipaństwo posiada własny hymn, flagę i walutę. Ma także drużynę piłkarską, a nawet Komitet Olimpijski, choć nieuznawany przez międzynarodową federację.

Uzupis to kolejny przykład lokalnych dążeń do samostanowienia. Republika ukształtowała się pod koniec lat 90. XX wieku jako primaaprilisowy żart w wileńskim Zarzeczu. Ma się jednak dobrze aż do dziś, a jej mieszkańcy posiadają jedną z najbardziej przedziwnych konstytucji na świecie. Nadaje ona im prawo do bycia leniwymi, szczęśliwymi, a nawet zapłakanymi. Do żartobliwie wyzwolonych republikanów może dołączyć każdy, bez względu na narodowość czy miejsce zamieszkania.

W programie zostanie też zaprezentowana niewielka szkocka wyspa zamieszkiwana przez potomków Wikingów. Niepodzielną władzę sprawuje tu Ian Pierwszy, przed założeniem monarchii znany jako Ian McWhinney. Jest też królowa Jess i monarsze dzieci – królewny Isla i Iona oraz najmłodszy obywatel, królewicz Finlay. Każdego dnia władca Islonii wypływa na przybrzeżne wody. Na co dzień jednak król Ian to rolnik i gospodarz, co sprawia, że jest bodaj jedynym w dziejach urzędującym monarchą pracującym fizycznie.

Mikronacje
„Mikronacje” – fot. TVN Discovery Polska

„Mikronacje” na antenie Discovery Channel już w środę, 19 sierpnia o godzinie 22:00.