Filip

Telewizja Polska rozpoczęła zdjęcia do filmu opartego na powieści Leopolda Tyrmanda

mbog

Trwają zdjęcia do najnowszego filmu produkcji Telewizji Polskiej – „Filip”. Będzie to ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda o tym samym tytule.

Akcja produkcji dzieje się we Frankfurcie w 1943 roku. Tytułowy bohater, Filip jest typowym kosmopolitą i niezdolnym do głębszych uczuć uwodzicielem. W Polsce stracił całą rodzinę. Sam będąc w sercu nazistowskich Niemiec, ukrywa swoje żydowskie pochodzenie i niejednokrotnie wymyka się śmierci.

Pracuje jako kelner w restauracji ekskluzywnego hotelu i beztrosko korzysta ze wszystkich uroków życia otoczony luksusem, pięknymi kobietami i przyjaciółmi z całej Europy. Jednak, gdy wojna zaczyna zbierać krwawe żniwo, także wśród najbliższych mu osób, jego świat rozsypuje się jak domek z kart.

Reżyserem filmu jest Michał Kwieciński. W rolę tytułowego Filipa wciela się Eryk Kulm, znany z kreacji w innych produkcjach Telewizji Polskiej – m.in. „Cudak”, „Piłsudski”, „Wojenne dziewczyny” i „Bodo”. W obsadzie znaleźli się także: Sandra Drzymalska, Robert Więckiewicz, Maurycy Popiel, Mateusz Rzeźniczak, Maja Szopa, Julian Świeżewski, Nicolas Przygoda, Robert Gonera, Monika Kwiatkowska i Hanna Śleszyńska. W filmie grają także aktorzy z Francji, Włoch Niemiec, Szwajcarii, Austrii, Czech i Holandii, w tym: Victor Meutelet, Caroline Hartig, Joseph Altamura, Tom van Kessel, Philip Gunsh, Ondrej Kraus, Werner Biermeier, Zoe Straub i Gabriel Raab. Zdjęcia są realizowane m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Jeleniej Górze i Toruniu.

Nie jest jeszcze znana data premiery filmu „Filip”.