Stanisław Ulam ("Geniusze"

Międzynarodowa produkcja „Geniusze” od 11 czerwca w kinach. Telewizja Polska koproducentem

mbog

11 czerwca do kin wejdzie biograficzny film „Geniusze”. Produkcja, w reżyserii Thora Kleina, opowiada o genialnym polskim matematyku, jednym z pionierów ery nuklearnej Stanisławie Ulamie.

Scenariusz filmu „Geniusze” został oparty na autobiografii głównego bohatera „Przygody matematyka”. Międzynarodowa koprodukcja jest opowieścią o młodym polskim naukowcu, który radząc sobie z traumatycznym doświadczeniem wojny, stał się jednym z pionierów ery nuklearnej. Badania Stanisława Ulama umożliwiły skonstruowanie bomby wodorowej, a także pozwoliły przyspieszyć budowę pierwszego komputera.

Głównego bohatera, Stanisława Ulama (Philippe Tłokiński) widzowie poznają w 1941 roku w Stanach Zjednoczonych, do których wyemigrował wraz z rodziną i rozpoczął pracę naukową na jednej z amerykańskich uczelni. Jego niekonwencjonalne metody dydaktyczne przysparzają mu popularności wśród studentów, ale są również źródłem kłopotów z administracją uniwersytetu. Kontrakt Stanisława nie zostaje przedłużony, a jego opieka nad szesnastoletnim bratem Adamem (Mateusz Więcławek) staje się coraz większym wyzwaniem. Ulamom grozi deportacja do targanej wojną Europy, a powrót do Polski oznacza dla nich pewną śmierć. Z pomocą przychodzi im wówczas Johnny von Neuman (Fabian Kocięcki), Węgier, genialny matematyk i najbliższy przyjaciel Stanisława.

Jego talent i umiejętności mogą bardzo przydać się amerykańskiej armii, która w tajnym ośrodku w Los Alamos prowadzi badania nad nowym rodzajem broni. Stanisław, licząc, że praca dla rządu pomoże mu ściągnąć do Ameryki rodzinę, przyjmuje propozycję i udaje się do Nowego Meksyku. Polski naukowiec staje się jedną z kluczowych postaci słynnego „projektu Manhattan”. Powołana przez prezydenta Roosevelta inicjatywa doprowadziła do skonstruowania broni nuklearnej. Polski naukowiec ma świadomość, że rezultat jego badań przyspieszy zakończenie II wojny światowej, lecz jednocześnie będzie kosztował życie tysięcy niewinnych istnień ludzkich.

Za scenariusz i reżyserię filmu „Geniusze” odpowiada Thor Klein. Zdjęcia zrealizował Tudor Vladimir Panduru. Producentami są Lena Vurma, Paul Zischler, Nell Green i Joanna Szymańska.

Wcześniej nie znałem historii Ulama. Gdy przeczytałem scenariusz, stało się oczywiste, że ta fascynująca osobowość i jego przejmująca historia, pełna zwrotów akcji, zajmujących tematów, dramatycznych wydarzeń warta jest sfilmowania. Thor w roli reżysera działa w podobny sposób, co mistrzowie poetyckiego kina autorskiego lat 70. ubiegłego wieku. Oni przyciągali widzów do opowiadanych historii długimi ujęciami, kreując barwną rzeczywistość – mówi Evangelo Kioussis, producent finansujący.

Film „Geniusze” w kinach od 11 czerwca.