Holandia wykluczona z finału Eurowizji 2024. Ile państw w finale?

  • Telewizja
Autor: rafs

Holender Joost Klein nie pojawi się dzisiaj na scenie finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2024 w Malmoe. Został zdyskwalifikowany.

Holandia awansowała z drugiego półfinału. W nim reprezentant kraju wykonał utwór „Europapa”.

Piosenka cieszy się dużą popularnością między innymi na platformach streamingowych. Żywo reagowała również widownia pod sceną. Holender był jednym z faworytów do zwycięstwa w konkursie.

Po półfinale miał mieć miejsce incydent z udziałem Holendra i członkini ekipy produkcyjnej. Joost bajpierw został zawieszony, nie wystąpił w piątkowych próbach półfinału (w tym w próbie jurorskiej). W sobotę, 11 maja Europejska Unia Nadawców wydała oświadczenie. W nim można przeczytać, że Holandia nie wystąpi w wielkim finale z uwagi na trwające śledztwo szwedzkiej policji w związku ze zgłoszeniem. Unia twierdzi, że dupeszczenie Holendra do konkursu nie byłoby właściwe.

W finale wystąpi 25 państw, o ile jeszcze ktoś nie postanowi zrezygnować.

W komunikacie również wspomina się o polityce zera tolerancji dla niewłaściwych zachowań. Nie brak opinii, że organizator wykazuje się hipokryzją, jednocześnie dopuszczając do konkursu Izrael, który bierze udział w mordowaniu Palestyńczyków podczas trwającego konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Producenci jedynie kazali zmienić słowa piosenki przez reprezentantkę kraju, Eden Golan. Organizator nie reaguje również na atakowanie przez członków delegacji Izraela reprezentacji innych państw biorących udział w konkursie.

Czy Luna będzie w finale Eurowizja 2024?

Luna nie awansowała do finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2024. Reprezentantka Polski w stawce 15 państw znalazła się wśród piątki, która odpadła z rywalizacji. Polka wystąpiła z utworem „The Tower”.

Finał Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w sobotę, 11 maja o godzinie 21:00. Transmisja w TVP1 i TVP Polonia.