Jacek Kurski

Jacek Kurski prezesem TVP, Mateusz Matyszkowicz w zarządzie

mbog

Rada Mediów Narodowych powołała 9 czerwca nowy zarząd Telewizji Polskiej. W trwającej obecnie kadencji zasiadać w nim będą jej dotychczasowi członkowie: Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz.

Informacje o powołaniu nowego zarządu na czteroletnią kadencję podał portal Press.pl. Z informacji serwisu wynika, że Jacek Kurski i Mateusz Matyszkowicz zostali wybrani głosami Elżbiety Kruk, Joanny Lichockiej i Krzysztofa Czabańskiego. Pozostali członkowie Rady Mediów Narodowych (Juliusz Braun i Robert Kwiatkowski) zagłosowali przeciw uchwale.

Jacek Kurski w swojej karierze był długoletnim politykiem Prawa i Sprawiedliwości oraz Solidarnej Polski, a w przeszłości dziennikarzem. Pod koniec ubiegłego wieku publikował artykuły w Tygodniku Solidarność i współpracował z Telewizją Polską. Jest między innymi autorem filmu dokumentalnego „Nocna zmiana” o upadku rządu Jana Olszewskiego. Od stycznia 2016 roku, z krótkimi przerwami, Jacek Kurski piastuje stanowisko prezesa zarządu TVP.

Mateusz Matyszkowicz jest publicystą. Przez wiele lat był związany z czasopismem Fronda Lux i Radiem Wnet. W Telewizji Polskiej pracuje od lutego 2016 roku. Pełnił funkcję dyrektora TVP Kultura, dyrektora TVP1 oraz zastępcy dyrektora Biura Programowego ds. repertuaru. Od 2019 roku zasiada w zarządzie TVP.

Zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji, członków zarządu mediów publicznych powołuje i odwołuje Rada Mediów Narodowych. W 2016 roku Trybunał Konstytucyjny uznał punkt dotyczący metody wyboru organów zarządzających Telewizją Polską i Polskim Radiem za niezgodny z Konstytucją w zakresie, w jakim wyłącza udział Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w tej procedurze.