Mecze EURO 2020 w jakości Ultra HD na kanale TVP 4K. Jak odbierać?

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mbog

11 czerwca ruszają Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn EURO 2020. Tego dnia Telewizja Polska uruchomi nowy kanał – TVP 4K. Stacja będzie dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej, w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych.

W ramówce TVP 4K znajdą się transmisję większości spotkań EURO 2020 oraz studia przed i pomeczowe. Ponadto stacja pokazywać będzie powtórki meczów Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Program będzie emitowany w jakości UHD z dodatkowymi elementami HDR i Dolby Atmos. Na antenie pojawią się reklamy. Za sprzedaż czasu reklamowego odpowiada Biuro Reklamy TVP.

Mam ogromną satysfakcję, że dzięki Telewizji Polskiej tak ważne wydarzenie sportowe, jakim są Mistrzostwa UEFA EURO 2020, będzie dostępne dla wszystkich Polaków, nieodpłatnie i na równych zasadach, a dodatkowo w najlepszym standardzie nadawania – programie TVP 4K – mówi Jacek Kurski, Prezes Zarządu Telewizji Polskiej.

TVP 4K – jak odbierać?

Kanał TVP 4K będzie dostępny w naziemnej telewizji cyfrowej. Stacja pojawi się na multipleksie testowym Telewizji Polskiej, nadającym w systemie emisji DVB-T2/HEVC. Obejmuje on swoim zasięgiem 90% populacji Polski. Aktualnie w ramach tego multipleksu nadawane są telewizje: TVP Rozrywka SD, TVP Dokument HD, TVP Kobieta HD, TVP Kultura HD i TVP Polonia HD.

Jak odbierać EURO 2020 w 4K?

Aby móc oglądać mecze EURO 2020 w jakości Ultra HD, konieczne jest posiadanie odbiornika przystosowane do obsługi nowego standardu nadawania. Nie zawsze istnieje konieczność zakupu nowego telewizora lub dekodera, gdyż od kilku lat w sprzedaży dostępne są odpowiednie urządzenia. Szczegóły dotyczące DVB-T2/HEVC można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Od 28 marca 2022 roku w wybranych, a od 27 czerwca 2022 roku we wszystkich województwach multipleksy telewizji naziemnej (za wyjątkiem MUX 8) będą nadawały w tym standardzie.

Kanał będzie dostępny także w ofertach operatorów satelitarnych i kablowych. Z informacji portalu Satkurier.pl wynika, że stacja zostanie udostępniona wszystkim abonentom Platformy CANAL+ posiadającym dekodery 4K UltraBOX+ lub moduły CAM CI+ 4K.

Restart TVP 4K

W czerwcu 2018 roku Telewizja Polska uruchomiła kanał z transmisjami meczów Mistrzostw Świata w piłce nożnej w jakości 4K. Wówczas stacja była dostępna wyłącznie dla wybranych abonentów nc+ (Platforma Canal+) i Orange TV. Po zakończeniu turnieju, kanał był dostępny przez kilkanaście dni tylko w ofercie IPTV Orange TV.