Nadchodzi era DVB-T2 w Polsce. Pierwsze zmiany już pod koniec marca

  • Telewizja
  • Tylko u nas
Autor: mbog

W marcu rozpocznie się refarming – zmiana parametrów nadawania multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej w wybranych rejonach Polski. W 2022 roku zostanie zmieniony system emisji telewizji cyfrowej na DVB-T2.

Do czerwca 2020 roku (z możliwością przedłużenia tego terminu) Państwa Członkowskie Unii Europejskiej zostały zobligowane do zwolnienia pasma 700 MHz (694-790 MHz) na potrzeby technologii 5G i usług szerokopasmowego internetu. W związku z tym konieczna będzie zmiana parametrów nadawania części multipleksów, a w przyszłości również wprowadzenie nowego standardu emisji.

Pierwsze zmiany w marcu 2020 roku

20 stycznia weszło w życie Zarządzenie Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej w sprawie planu zagospodarowania częstotliwości dla zakresu 470–790 MHz. Dokument określił nowe parametry emisji multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Wydział Komunikacji UKE poinformował portal omediach.info, że daty określone w Zarządzeniu są zatwierdzonymi datami granicznymi, a nowe częstotliwości zostały już uzgodnione międzynarodowo.

Pierwsze zmiany parametrów nastąpią w nocy z 29 na 30 marca i będą dotyczyły województwa zachodniopomorskiego. Wówczas zmienione zostaną częstotliwości nadawania MUX 1 w Białogardzie (z kanału 45 na 21) oraz MUX 4 w Koszalinie (z kanału 40 na 28).

W późniejszym czasie – nie później niż z końcem czerwca 2020 roku – zostaną wprowadzone zmiany parametrów emisji multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej na kolejnych obszarach. Będą one dotyczyły jedenastu województw: dolnośląskiego, lubuskiego, małopolskiego, opolskiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

DVB-T2 w 2022 roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował wstępny plan zmiany technologii nadawania multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej. Najwcześniej przełączenie systemu emisji i standardu kodowania na DVB-T2/HEVC nastąpi w południowo-zachodniej Polsce. Pierwszy etap będzie miał miejsce 22 marca 2022 roku, a kolejne: 25 kwietnia, 23 maja i 27 czerwca.

Wskazane terminy przedstawiają optymalne daty przełączeń z punktu widzenia wykorzystywanych zasobów a także terminu granicznego przejścia naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce na system emisji DVB-T2/HEVC, określonego w dokumencie pt. „Krajowego Planu Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce”. Daty te staną się ostatecznymi po wydaniu decyzji – poinformował Wojciech Gunia z wydziału komunikacji Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Aktualnie nie są planowane zmiany parametrów, systemu emisji i standardu kodowania MUX 8.

Rezerwacja dotyczące emisji w MUX8 obejmuje inny zakres częstotliwości tj. 174-230 MHz, którego nie dotyczy omawiany plan. Na chwilę obecną w tym zakresie nie zaplanowano standardu DVB-T2 – dodał Wojciech Gunia.

Telewizja Polska rozpoczyna testy DVB-T2/HEVC

12 lutego Telewizja Polska otrzymała pozwolenie na eksperymentalne nadawanie sygnału naziemnego w DVB-T2 z nadajnika Kraków/Chorągwica. Emisja będzie prowadzona na kanale 38 (610 MHz), z maksymalną mocą ERP 80 kW.

Telewizja Polska S.A. już dziś przygotowuje się do zdarzeń, które będą miały miejsce w 2022 roku. Plany zakładają m.in. eksperymentalne emisje sygnału TV w nowej technologii DVB-T2/HEVC już w tym roku, stąd współpraca z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i zgoda na emisję testową w Krakowie. Emisje będą miały charakter eksperymentalny, inżynierski – gdzie liczba stacji nadawczych oraz emitowany sygnał telewizyjny w trakcie prowadzenia testów może ulegać zmianom – poinformowało Centrum Informacji TVP.

Podobne testy od kilku miesięcy prowadzi Telewizja Polsat. Od 24 lutego w Poznaniu i okolicach można testowo oglądać Polsat Film w DVB-T2/HEVC. Natomiast w Gdańsku, Katowicach i Warszawie stacja jest nadawana w systemie DVB-T/HEVC.