Lokalny multipleks MUX L4 z nowymi parametrami nadawania

  • Telewizja
  • Tylko u nas
Autor: mbog

Urząd Komunikacji Elektronicznej wszczął postępowanie w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości dla lokalnego MUX L4. Multipleks obejmuje swoim zasięgiem Wrocław i okolicę oraz Świdnicę.

Kraje Unii Europejskiej do 30 czerwca 2020 roku muszą zwolnić pasmo 700 MHz (694-790 MHz), które obecnie jest wykorzystywane do celów naziemnej telewizji cyfrowej. W związku z tym konieczna będzie zmiana parametrów nadawania części multipleksów oraz przejście na nowszy standard nadawania – DVB-T2.

Zmiana ta ma wpływ na wykorzystywanie całego pasma UHF. Do 2 czerwca 2020 roku nadajniki MUX 3 znajdujące się na zachodnim obszarze województwa dolnośląskiego zmienią częstotliwość nadawania z kanału nr 49 (698 MHz) na 24 (498 MHz). W celu uniknięcia kolizji, w tym samym okresie nadajniki MUX L4 rozpoczną nadawanie na kanale 27 (522 MHz). Lokalizacje stacji nadawczych do końca 2020 roku nie ulegną zmianie

Z pewnością do końca roku przy obsłudze MUX L4 będziemy korzystać ze wsparcia firmy BCAST, czyli nie zmienią się obiekty nadawcze do końca 2020 roku. Odnośnie przyszłego roku na pewno przeanalizujemy ofertę firmy Emitel z opcją wykorzystania obiektu Ślęża. Jako Grupa MWE Networks współpracujemy z Emitelem przy MUX L3. Obie firmy BCAST i Emitel zapewniają profesjonalną usługę na najwyższym poziomie, więc wszystko w przyszłym roku zależeć będzie od oferty cenowej – poinformował Michał Winnicki, prezes zarządu MWE Teleport.

Aktualnie w ofercie MUX L4 znajdują się stacje: Polsat HD, TVN HD, Echo24, TVR, NTL, Power TV, Nuta TV, To!TV, Top Kids Jr, Eska TV Extra, Mango 24 i TV Okazje. Multipleks nadaje na kanale nr 24 (498 MHz).