Jacek Kurski publicystą Rzeczpospolitej. „Wielu z nas może ciekawić, co ma do powiedzenia”

  • Prasa
  • Dzienniki
Autor: rafs

Były prezes Telewizji Polskiej, a obecnie jeden z dyrektorów Banku Światowego wystąpił w nowej roli.

Jacek Kurski zadebiutował jako publicysta ekonomiczny w środowym wydaniu „Rzeczpospolitej”. Obecnie jeden z dyrektorów Banku Światowego, a wcześniej były szef TVP z nadania PiS, dziennikarz i polityk Solidarnej Polski opublikował tekst „Wiosenne spotkania w cieniu wojny” dotyczący zmiany strategii Banku Światowego. Tekst jest dostępny na stronie gazety, jednak aby go przeczytać, należy mieć wykupioną prenumeratę.

Chrabota uzasadnia: „Wielu z nas może ciekawić, co ma do powiedzenia”

Pod tekstem uzasadnienie publikacji zamieścił redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, Bogusław Chrabota. W nim można przeczytać, że umieszczenie tekstu do gazety łączy się z ciekawością, też dotyczącą tego, co były szef Telewizji Polskiej ma do powiedzenia w nowej roli. Jednocześnie podkreśla, że nie zmienia to oceny jego działań jako osoba zarządzająca mediami rządowymi. Na gazetę spadła fala krytyki ze środowisk opozycyjnych. Zarzucane jest sprzedanie się za pieniądze z reklam Spółek Skarbu Państwa.

Kiedy Jacek Kurski przestał być szefem TVP?

Jacek Kurski zakończył swoje szefowanie TVP w poniedziałek, 5 września 2022 roku. Odwołała go Rada Mediów Narodowych. Decyzja została podjęta w porozumieniu z jego środowiskiem politycznym. Nowym szefem tzw. mediów publicznych został jeden z członków zarządu, Mateusz Matyszkowicz.  Jacek Kurski był prezesem Telewizji Polskiej od stycznia 2016 do 2022 roku z przerwą w 2020 roku, kiedy to przez 5 miesięcy ze względu na sytuację polityczną zastępował go członek zarządu Maciej Łopiński. Kurski następnie ponownie został członkiem zarządu, a w sierpniu 2020 roku ponownie został prezesem telewizji publicznej.