Jarosław Kurski przestaje szefować „Gazetą Wyborczą”. Pozostaje jednak w redakcji

  • Dzienniki
Autor: rafs

Jarosław Kurski rezygnuje z ważnej funkcji. Dziennikarz nie będzie już zastępcą redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Kurski poinformował o tym w środę, 13 grudnia w artykule w Gazecie Wyborczej. Brat Jacka Kurskiego, który był szefem telewizji publicznej, ma w niedzielę, 31 grudnia przekazać szefowanie dziennikiem jednemu ze swoich zastępców. Są nimi Aleksandra Sobczak, Mikołaj Chrzan, Roman Imielski i Bartosz T. Wieliński.

Kurski podkreśla, że informowanie o zmianach jest rzeczą nietypową. Zwrócił jednocześnie uwagę na wzrost roli dziennikarstwa „Wyborczej” i włączenia w nią czytelników w ciągu ostatnich 8 lat.  Wśród powodów swojej decyzji wymienia zmiany w dziennikarstwie, wejście na rynek pracy osób, które dorastały w świecie cyfrowym. Podkreśla, że gazecie jest potrzebna zmiana pokoleniowa. Stwierdza również fakt, że gazeta stanie się spółką-córką wobec Agory, pozostając jednocześnie w jej strukturach.

Redaktorem naczelnym dziennika pozostaje od 8 maja 1989 roku Adam Michnik, dziennikarz, działacz opozycji antykomunistycznej, były poseł na Sejm RP.

Jarosław Kurski wraca do pisania artykułów

Związany z pisaniem głównie felietonów w ostatnich latach Jarosław Kurski w swoim oświadczeniu wymienia również inny powód swojej decyzji.

Są i inne ważne, osobiste powody mojej decyzji. Wicenaczelnym byłem przez 17 lat. To wystarczająco długo, by na tym etapie zawodowej kariery powrócić do swojej pasji, czyli pisania. Z racji pewnego doświadczenia chciałbym to robić w „Wyborczej” jako senior editor. „Wyborcza” to moje życie, moje DNA  pisze Jarosław Kurski, zastępca redaktora naczelnego Gazety Wyborczej.

Paweł Wroński odchodzi z dziennikarstwa. Ma być rzecznikiem MSZ

Paweł Wroński, który od 1991 roku był dziennikarzem Gazety Wyborczej, odchodzi z zawodu. Swoją decyzję ogłosił na portalu X we wtorek, 12 grudnia. Podziękował w swoim wpisie za mądre dyskusje i przeprosił za głupie wypowiedzi.  Według informacji Pressserwisu, Wroński ma zostać rzecznikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, którym od 13 grudnia rządzi Radosław Sikorski.