Jarosław Olechowski nie jest już szefem TAI. Szokujący następca

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Tarć w TVP ciąg dalszy.

W opublikowanym przez TVP oświadczeniu poinformowano, że Jarosław Olechowski przestał kierować Telewizyjną Agencją Informacyjną. Nie jest już także szefem TVP3 i Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego – TVP3 Warszawa. Olechowski swoją funkcję jako szef TAI pełnił od sierpnia 2018 roku. Odwołał go zarząd Telewizji Polskiej.  Jego następcą na stanowisku szefa TAI został Michał Adamczyk, dotychczasowy prezenter „Wiadomości” czy „Strefy starcia”. Współpracuje on z TVP od 20 lat. Początkowo był reporterem, a z czasem zaczął również prowadził programy informacyjne w telewizji publicznej.

Matyszkowicz nie chciał Olechowskiego? Zmiany w „Wiadomościach”

Olechowski był najprawdopodobniej problemem dla Mateusza Matyszkowicza, prezesa telewizji publicznej. Były już szef TAI według Onetu miał szukać poparcia w PiSie dla usunięcia Matyszkowicza. Następcą Olechowskiego miał być według portalu Samuel Pereira, ale te plany nie wypaliły. Impulsem do zmian mogła być wizyta szefa telewizji w redakcji na placu Powstańców Warszawy, kiedy to zapowiedział, że będzie osobiście prowadził piątkowe kolegia redakcyjne. Akcja Olechowskiego zbiegła się prawdopodobnie z jego własnym donosem. W tekście przytaczanym przez redakcję można przeczytać, że

„Złamana została podstawowa zasada: dostaję zadania i merytoryczne wytyczne, ale to ja dobieram narzędzia do osiągnięcia celu. Do tej pory sprawdzało się to doskonale i przynosiło wyniki. Dowodem jest np. najnowszy sondaż CBOS, z którego wynika, że 51 proc. Polaków uważa, że Prawo i Sprawiedliwość wygra jesienne wybory parlamentarne, oraz badanie Social Changes, w którym Prawo i Sprawiedliwość ma 39 proc. poparcia, zwiększa przewagę nad Koalicją Obywatelską do 11 punktów i notuje najlepszy wynik od grudnia 2022 r. W dużej mierze to efekt skutecznej pracy TAI i sprawnego narracyjnego oraz medialnego zarządzania kolejnymi pojawiającymi się kryzysami”

Olechowski na Twitterze zaprzeczał, że takie coś miało miejsce. Zaatakował również jednego z autorów materiału, Andrzeja Stankiewicza, którego nazwał „osobistym wrogiem”.

Matyszkowicz miał ponadto zasygnalizować złagodzenie linii głównego programu TVP, gdzie ma pojawiać się mniej polityki i wojny, a więcej lżejszej tematyki. Nie brak opinii, że Olechowski podczas swoich rządów ukształtował ten program, jak i całą linię TAI jako mocno prorządową, zostawiającą bardzo mało miejsca na głos partii opozycyjnych. Podczas wizyty prezesa miała się wydarzyć także opisywana przez Olechowskiego sytuacja

Na pytanie jednej z reporterek, która — publicznie — żaliła się, że materiały są długie, bo ja każę dokładać do nich wypowiedzi różnych polityków i dodatkowe wątki, Matyszkowicz PUBLICZNIE przy całym zespole Wiadomości odpowiedział, że reporterka nie musi wykonywać wszystkich moich poleceń i może mi powiedzieć, że taki wątek nie pasuje do materiału.

Kim jest Jarosław Olechowski?

Jarosław Olechowski od 2008 roku współpracuje z Telewizją Polską. W przeszłości także pracował w Newsweeku czy Telewizji Puls. W 2010 roku relacjonował ze Smoleńska wydarzenia związane z katastrofą rządowego Tupolewa. Od 2016 roku pracował dla „Wiadomości”, a 13 sierpnia 2017 roku objął szefostwo nad redakcją, które mimo pełnienia od 2018 roku funkcji szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej pełnił do 2019 roku. Wtedy szefową „Wiadomości” została Danuta Holecka. Na ten moment nie wiadomo, co dalej będzie z Olechowskim, czy będzie kontynuował współpracę z telewizją państwową.