„Kosmiczne pikniki” na żywo w TVP Nauka

  • Telewizja
  • TVP
Autor: mab

12 sierpnia TVP Nauka rozpocznie emisję cyklu „Kosmiczne pikniki”. Program realizowany będzie wspólnie z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Z wydarzeń na pikniku TVP Nauka 12 sierpnia relacjonować będą na żywo Marta Kielczyk i dyrektor TVP Nauka Robert Szaj. Dla widzów wspólnie z prof. Mariuszem Figurskim, Dyrektorem Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowana zostanie specjalna numeryczna prognoza pogody. Dzięki niej bez trudu będzie można wskazać miejsca w Polsce, w których po zachodzie Słońca najlepiej śledzić Perseidy. Wieczorem, o godzinie 21:00 dyrektor TVP Nauka Robert Szaj zaprosi widzów do wspólnego obserwowania „spadających gwiazd”.

Spadające gwiazdy to potoczna nazwa meteorów. Meteor to zjawisko świetlne w ziemskiej atmosferze, towarzyszące przelotowi w niej różnego rodzaju niewielkich okruchów kosmicznej materii, które w przypadku Perseidów są najczęściej wielkości ziarenka piasku.. Gdy wejdzie on w atmosferę ziemską, w wyniku tarcia z jej atomami rozgrzewa się i spala. A my widzimy przez krótką chwilę ślad po tym zjawisku w postaci błysku na ciemnym niebie – mówi Robert Szaj, dyrektor TVP Nauka.

Prof. Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, odkrywca planet poza Układem Słonecznym przybliży widzom nierozwikłane zagadki odległych planet krążących wokół innych gwiazd i pasjonujące wyzwania czekające na naukowców badających Kosmos, Magdalena Pilska-Piotrowska z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie zaprezentuje meteoryty, które dotarły na Ziemię z różnych części naszego Układu Słonecznego. O najnowszych odkryciach naukowych i projektach eksploracji Wszechświata, w które zaangażowani są Polacy, opowie prof. dr hab. Maciej Mikołajewski oraz profesor Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

W roku Mikołaja Kopernika w kosmicznym studiu zagości także Michał Juszczakiewicz – znawca życia Mikołaja Kopernika, który zaprezentuje nieznane powszechnie fakty z życia astronoma.

„Kosmiczne pikniki” co tydzień

19 sierpnia TVP Nauka zaprosi widzów do Puław na wydarzenie „Odyseja kosmiczna”, gdzie m.in. będzie można zobaczyć Laboratorium Przyszłości czy łaziki marsjańskie, a 27 sierpnia do Niepołomic na piknik „W kręgu Słońca” przybliżający uczestnikom tajniki centralnej gwiazdy naszego układu planetarnego, dzięki słonecznym teleskopom będzie można na żywo obserwować zjawiska zachodzące na Słońcu.