Krystian Ochman awansował do finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2022

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Reprezentujący Polskę Krystian Ochman awansował do finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie. To pierwszy awans dla Polski od 5 lat.

Ochman wystąpił w drugim półfinale z numerem 14. Zaśpiewał piosenkę „River”, którą wygrał Krajowe Eliminacje. Tekst utworu został napisany w  języku angielskim. Autorami muzyki są oprócz Ochmana Adam Wiśniewski, Mikołaj Trybulec, Ashley Hicklin, a autorami słów Krystian Ochman i Ashley Hicklin. Z Krystianem na scenie występowały tancerki. Reżyserem występu był tak jak przed rokiem Mikołaj Dobrowolski. Polska jest wśród faworytów do zajęcia miejsca w czołowej dziesiątce finału konkursu.

O awansie do finału decydowali jurorzy i widzowie z państw biorących udział w drugim półfinale oraz z Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Oprócz Polski do sobotniego koncertu finałowego awansowali: Belgia, Czechy, Azerbejdżan, Finlandia, Estonia, Australia, Rumunia, Serbia i Szwecja.

Już w sobotę wielki finał

W finale w sobotę, 14 maja wystąpi 25 państw. Pięć z nich należy do Wielkiej Piątki, w której jest zwycięzca sprzed roku, czyli Włochy, a także Francja, Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania. W finale wystąpi również 10 najlepszych państw z wtorkowego półfinału: Szwajcaria, Armenia, Islandia, Litwa, Portugalia, Norwegia, Grecja, Ukraina, Mołdawia i Holandia. Transmisję będzie można oglądać na antenie TVP1 i TVP Polonia od godziny 21:00. Potrwa około 4 godzin. Powtórkę będzie można zobaczyć w niedzielę, 15 maja o godzinie 21:40 w TVP Rozrywka. Wydarzenie, tak jak półfinały, skomentują Aleksander Sikora z Turynu i Maciej Sierocki z Warszawy.