Krystian Ochman reprezentantem Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji w Turynie

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Krystian Ochman będzie reprezentantem Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji w Turynie w maju 2022 roku.

Ochman zwyciężył w finale krajowych eliminacji „Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!” z piosenką „River”. Producentami utworu są Adam Wiśniewski i Mikołaj Trybulec. Piosenkarz awansował do drugiego etapu razem z Darią Marx Marcinkowską i zespołem Unmute. Finalnie zwyciężył, uzyskując 51% głosów widzów i jury, w tym zwycięstwo w głosowaniu widzów. Daria z piosenką „Paranoia” zajęła drugie miejsce, wygrywając głosowanie jury, ale uzyskując w zsumowanych głosach widzów i jury 39%. Unmute z utworem „Głośniej niż decybele” było trzecie i zdobyło 10%.

W pierwszym etapie odpadli kolejno: Kuba Szmajkowski (4%), Karolina Lizer (3%), Ania Byrcyn (3%),  Siostry Szlachta (3%), Karolina Stanisławczyk i Chika Toro (2%), Mila i Lidia Kopania (po 1%).

66. Konkurs Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10, 12 (półfinały) i 14 maja 2022 roku (finał) w Turynie. Hasłem przewodnim konkursu jest „The Sound of Beauty”. Polska wystąpi w drugiej połowie drugiego półfinału, który odbędzie się w czwartek, 12 maja. Przypomnijmy, że z półfinałów do finału awansuje 10 najlepszych krajów. W tegorocznym finale wystąpi łącznie 25 krajów, a nie 26 jak w zeszłych latach. Ma to związek z tym, że Włochy są członkiem Wielkiej Piątki.

RAFAŁ – reprezentant Polski w 2021 roku

W 2021 roku w Rotterdamie Polskę reprezentował Rafał Brzozowski pod pseudonimem „RAFAŁ”. Wystąpił z utworem „The Ride” w drugim półfinale konkursu. Zajął w nim 14. miejsce i nie awansował do finału. Konkurs wygrał włoski zespół Maneskin z utworem „Zitti e buoni”. Zdobyli 524 pkt.