Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego (PiS) ze stanowiska przewodniczącego Rady Mediów Narodowych.
Komisja kultury i środków przekazu zaopiniowała pozytywnie wniosek o odwołanie Czabańskiego.
We wniosku zarzucano Czabańskiemu złamanie zakazu łączenia funkcji przewodniczącego z uczestnictwem „w podmiocie będącym dostawcą usługi medialnej lub producentem radiowym i telewizyjnym”. Tym ma być Rada Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, która pośrednio ma wpływ na spółki „Srebrna” i „Srebrna-Media”, akcjonariuszy mających wpływ na Geranium, Forum S.A., Słowo Niezależne i Telewizję Republika.
Krzysztof Czabański odwołany. Co dalej?
Sejm w piątek, 11 października odwołał go ze stanowiska. Za było 257 posłów, przeciwko 183. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Były już przewodniczący nie był obecny ani na posiedzeniu komisji, ani na posiedzeniu Sejmu. Na tej pierwszej był jedynie jego pełnomocnik.
W trakcie posiedzenia plenarnego marszałek Sejmu Szymon Hołownia odczytał korespondencję prowadzoną z Czabańskim, który nie wskazywał na to, że chce współpracować z obecnym obozem rządzącym. Pełnił on swoją funkcję od 2016 roku, czyli od momentu powołania nowego gremium przez posłów Prawa i Sprawiedliwości.
📌Sejm odwołał Krzysztofa Czabańskiego ze stanowiska członka Rady Mediów Narodowych. pic.twitter.com/1s9SnG178y
— Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu) October 11, 2024
Teraz zgodnie z ustawą o Radzie Mediów Narodowych, marszałek Sejmu może powierzyć obecnemu przewodniczącemu sprawowanie mandatu członka do momentu wyboru następcy. To musi nastąpić w ciągu 60 dni od dnia upływu kadencji. Najprawdopodobniej nowym członkiem będzie członek obecnej koalicji rządzącej.
Droga do końca likwidacji mediów publicznych?
Decyzja być może pozwoli na powołanie prezesów mediów publicznych z poparciem obecnej koalicji rządzącej. To według portalu Onet może pozwolić na zakończenie stanu likwidacji mediów publicznych. One w nim tkwią od końca grudnia 2023 roku, kiedy powołano nowe władze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.
📍Możliwe, że wkrótce zostanie częściowo cofnięta likwidacja spółek mediów publicznych – wynika z informacji Onetu. Wstępem ma być odwołanie Krzysztofa Czabańskiego z funkcji szefa Rady Mediów Narodowych. I to już w tym tygodniu https://t.co/FQsTB22OmU
— Kamil Dziubka 🇵🇱🇺🇦 (@KamilDziubka) October 8, 2024
Rada Mediów Narodowych powstała 22 czerwca 2016 roku. Przejęła ona od ministra skarbu kompetencje powoływania i odwoływania prezesów i członków zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Dotyczy to także oddziałów regionalnych mediów publicznych. Rada liczy 5 członków, z czego 3 jest wybieranych przez Sejm, a 2 powoływanych przez Prezydenta RP. Obecnie rządzący w uchwale Sejmu z dnia 19 grudnia 2023 roku nie uznali jej istnienia.