Minister Sienkiewicz postawił Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową w stan likwidacji

  • Radio
  • Telewizja
  • Polskie Radio
  • TVP
Autor: rafs

Bartłomiej Sienkiewicz podjął kolejną decyzję. W środę, 27 grudnia opublikowano komunikat ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego.

W nim można przeczytać, że Telewizja Polska, Polskie Radio i Polska Agencja Prasowa zostają postawione w stan likwidacji. Jest to jeden ze scenariuszy rozważanych wcześniej w sprawie przejęcia mediów publicznych przez obecną władzę. Zostają tam wprowadzeni likwidatorzy, a spółki będą działać w ograniczonym zakresie. W uzasadnieniu decyzji można przeczytać, że:

W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania.

Sienkiewicz w swoim komunikacie podkreśla jednocześnie, że stan likwidacji może zostać cofnięty w każdej chwili.

Aktualizacja 19:17 27.12.2023: jak informuje dziennikarz „Press” Mariusz Kowalczyk, prezes Polskiej Agencji Prasowej Marek Błoński poinformował w korespondencji do pracowników, że został likwidatorem spółki. Najprawdopodobniej w przypadku Telewizji Polskiej i Polskiego Radia nowi prezesi również będą funkcjonować w takim zakresie.

Dwuwładza w TVP – RMN wybrała „nowego prezesa” telewizji publicznej

Od tygodnia trwa zamieszanie związane z sytuacją w mediach publicznych. Największe jest w Polskiej Agencji Prasowej i Telewizji Polskiej. Rada Mediów Narodowych we wtorek, 26 grudnia wybrała „nowego prezesa TVP”. Jest nim Michał Adamczyk, były dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Jednocześnie prezesem Telewizji Polskiej jest Tomasz Sygut. Na ten moment nie dokonano jeszcze wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym, choć i tak do spółki wejdzie likwidator. Protestujący na Placu Powstańców Warszawy 7 przed gmachem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej powitali stojącego w oknie Adamczyka.