Rada Mediów Narodowych: Michał Adamczyk prezesem TVP

  • TVP
Autor: rafs

Zakończyło się pierwsze z kilku zaplanowanych posiedzeń Rady Mediów Narodowych

Organ ten będzie codziennie się zbierać aż do końca 2023 roku. Poinformował o tym na portalu X członek organu Marek Rutka, wybrany z ramienia Lewicy.

Krzysztof Czabański zwołał posiedzenia od 26 grudnia do 31 grudnia. W Drugi Dzień Świąt rozpoczęło się ono o godzinie 17:00, a w następnych dniach będzie się zaczynać o 11:00. Jak można zauważyć w korespondencji, RMN nie zbiera się na posiedzeniach stacjonarnych, tylko w formule online. Nie wiadomo, czy rada będzie codziennie obradować w związku z sytuacją w Telewizji Polskiej, Polskim Radiu i Polskiej Agencji Prasowej.

Kolejny „prezes” TVP

Na posiedzeniu we wtorek, 26 grudnia Rada Mediów Narodowych powołała na stanowisko prezesa Telewizji Polskiej Michała Adamczyka, dotychczasowego szefa Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, wcześniej prowadzącego „Wiadomości TVP”. W poniedziałek, 25 grudnia został powołany p.o. „prezesa” – Maciej Łopiński w związku z „rezygnacją” Mateusza Matyszkowicza.

Problem w tym, że 20 grudnia powołano już prezesa Telewizji Polskiej, którym jest Tomasz Sygut. Ten fakt podkreślił w opublikowanym w poniedziałek, 25 grudnia oświadczeniu w portalu X przewodniczący Rady Nadzorczej TVP adwokat Piotr Zemła.

Oznacza to, że TVP ma dwóch prezesów, a nadawca publiczny wciąż tkwi w dualizmie.

Kim jest Michał Adamczyk?

Michał Adamczyk związany jest z TVP od 2001 roku. Pracował w TVP Info m.in. w okresie rządu PO-PSL. Prowadził tam serwisy informacyjne, a wśród nich wydanie specjalne w związku z wtargnięciem ABW do siedziby Wprost. Od 2016 roku był prezenterem „Wiadomości”.

Michał Adamczyk
fot. TVP

Adamczyk ponad 20 lat temu został oskarżony o stosowanie przemocy wobec swojej partnerki, a także grożenie jej śmiercią. Sąd orzekł o winie pracownika mediów, ale umorzył postępowanie ze względu na wcześniejszą niekaralność. W związku z ujawnieniem tej sprawy, od września Michał Adamczyk nie prowadził programów w TVP.

TVP3 powraca

Po godzinie 10:00 we wtorek, 26 grudnia po niemal tygodniu przerwy nadawanie wznowiła TVP3. Zaktualizowano jednak ramówkę stacji. Na antenie telewizji nie pojawią się wydania „Expressu regionów” i „Dziennika regionów”. Ponadto usunięto pasma regionalne.