Lineker powraca do BBC. „Dziękuję moim kolegom za pokaz solidarności”

  • Telewizja
Autor: rafs

BBC odwiesza Garego Linekera. Prowadzący powraca do magazynu „Match of the Day”.

Były piłkarz został zawieszony za swoją krytykę w stronę planowanej przez brytyjski rząd ustawy dotyczącej zasad azylu w Wielkiej Brytanii. W wyniku decyzji właściciela stacji, swój udział w programie odwołali również wszyscy eksperci oraz potencjalni prowadzący. Ponadto cała sekcja BBC Sport wstrzymała swoje działanie.

Stacja BBC One zamiast programu wyemitowała skróty Premier League bez komentarza (które osiągnęły najwyższą oglądalność w tym paśmie od listopada 2022 roku). Wcześniej tego dnia nie wyemitowano programu „Final Score” z wynikami Premier League na żywo (wynika to z blackoutu transmisji piłki nożnej w Wielkiej Brytanii o godzinie 16:00 czasu polskiego). Po zawieszeniu Linekera rozgorzała kolejny raz debata na temat niezależności BBC.

„Przepraszam za to”

W poniedziałek, 13 marca opublikowano oświadczenie dyrektora generalnego BBC Tima Daviego. W nim czytamy, że:

Wszyscy wiedzą, że to jest trudny okres dla pracowników, prezenterów i w głównej mierze naszych widzów. Przepraszam za to. Potencjalna dezorientacja spowodowana przez szare strefy w wytycznych BBC w sprawie aktywności w social mediach z 2020 roku została rozpoznana. Chcę rozwiązać problem i przywrócić programy sportowe na antenę. Bezpartyjność jest ważna dla BBC, a tym samym dla widowni. BBC ma cel by być bezpartyjną i przywiązywać się do wolności słowa. Trudnym jest balansować w sytuacji, w której ludzie są przedmiotem różnych kontraktów i pozycji na wizji z różną widownią i profilami w mediach społecznościowych. Wytyczne BBC są zaprojektowane tak, by pomóc w zarządzaniu trudnymi wyzwaniami i wiem, że jest potrzeba sprawdzenia, czy one działają. Powinny one być jasne, proporcjonalne i właściwemówi Tim Davie

Audyt w BBC

Dyrektor generalny BBC jednocześnie w swoim oświadczeniu ogłosił audyt wytycznych dotyczących social mediów. Wkrótce ma zostać podana osoba, która go przeprowadzi. Na czym się skupi badanie?

Skupi się on głównie na tym, jak można je stosować wobec freelancerów poza programami informacyjnymi i dotyczącymi spraw bieżących. BBC i ja jesteśmy przekonani, że Gary jest za takim przeglądem. Wkrótce ogłosimy, kto go poprowadzi. Podczas gdy te prace trwają, obecne wytyczne pozostają w mocy. Gary jest ważną częścią BBC i wiem, ile BBC znaczy dla Garego, stąd mam nadzieję, że poprowadzi program w najbliższy weekend – dodaje Tim Davie, dyrektor generalny BBC

Lineker dziękuje kolegom za pokaz solidarności

W wypowiedzi zamieszczonej w komunikacie prasowym spółki, Gary Lineker oświadczył, że jest zadowolony, że znaleźli rozwiązanie, a także, że wspiera planowany audyt oraz swój powrót na antenę. Dłuższą wypowiedź zamieścił na swoim Twitterze.

Po surrealistycznych kilku dniach, jestem zadowolony, że znaleźliśmy wspólne rozwiązanie. Chcę podziękować wszystkim za niesamowite wsparcie, a w szczególności moim kolegom z BBC Sport za niebywały pokaz solidarności. Piłka nożna jest grą zespołową, ale ich wsparcie było ogromne. Prezentuję sport w BBC Sport od trzech dekad i jestem dumny z tego, że współpracuję z najlepszym i najbardziej uczciwym nadawcą na świecie. Nie mogę się doczekać swojego powrotu do MOTD w sobotę.  Bez względu na to, jak trudne były ostatnie dni, po prostu nie można ich porównać do konieczności ucieczki z domu przed prześladowaniami lub wojną, aby szukać schronienia w odległej krainie. Serce się raduje, widząc empatię tak wielu z was wobec ich trudnej sytuacji.  Pozostajemy krajem przeważnie tolerancyjnych, gościnnych i hojnych ludzi. Dziękujęnapisał Gary Lineker na Twitterze.

Co to „Match of the Day”?

„Match of the Day” to nadawany w sobotni wieczór w BBC One program sportowy. Prezentowane w nim są skróty i analizy rozgrywanych w sobotę spotkań angielskiej Premier League. Jest na antenie nieprzerwanie od 22 sierpnia 1964 roku. To najdłużej obecny w telewizji program poświęcony tematyce piłkarskiej. W przeszłości prowadzili go Kenneth Wolstenholme, David Coleman, Jimmy Hill, Des Lynam, a od 1999 roku Gary Lineker. W niedzielny wieczór w BBC Two jest program „MOTD2” ze skrótami niedzielnych spotkań. Polskim odpowiednikiem programu może być „Gol” w TVP Sport i „Liga+Extra” w Canal+Premium.