Lissandro z Francji wygrywa Eurowizję Junior 2022, Laura Bączkiewicz na dziesiątym miejscu

  • Telewizja
  • TVP
Autor: rafs

Francuski wokalista Lissandro wygrał Eurowizję Junior 2022. To drugie zwycięstwo Francji w historii występów na Eurowizji Junior. Polska reprezentantka, Laura Bączkiewicz z piosenką „To The Moon” zajęła dziesiąte miejsce.

Lissandro ma 13 lat i mieszka w wiosce Moselle we wschodniej Francji. Śpiewa w pięciu językach i jest aktorem dubbingowym kreskówek. Uwielbia wszystkie rodzaje rocka i popu, od Elvisa Pressleya do amerykańskich wykonawców, w tym Bruno Marsa. Podczas konkursu wykonał piosenkę „Oh maman!” w języku francuskim. Występował jako szósty w kolejności. Uzyskał 203 pkt, w tym 71 z głosowania online, które wygrała Wielka Brytania. Francja była najlepsza u jury. Dla nich to drugie zwycięstwo w historii występów na Eurowizji Junior. Poprzednie miało miejsce w 2020 roku, kiedy Valentina wystąpiła z piosenką „J’imagine”.

Jak wypadła Polska na Eurowizji Junior 2022?

Polskę w 2022 roku reprezentowała Laura Bączkiewicz, zwyciężczyni krajowych preselekcji w ramach „Szansy na Sukces”. Polka wystąpiła z piosenką „To The Moon” jako druga w kolejności.  W konkursie zajęła 10. miejsce, uzyskując 95 pkt, w tym 53 z głosowania widzów.

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbywał się w 2022 roku w Erywaniu. Transmisję z rywalizacji przeprowadziła Telewizja Polska na antenach TVP1, TVP ABC i TVP Polonia. Za komentarz byli odpowiedzialni Aleksander Sikora i Marek Sierocki. Punkty od polskiego jury przekazała Viki Gabor, triumfatorka konkursu z 2019 roku.